Tiroid İlaçlarındaki Büyük Risk
Hormonal Sorunlar

Tiroid İlaçlarındaki Büyük Risk

“Afaki yere kullanılan tiroid ilaçları kalpte ritim bozukluğu ve kemik erimesine yol açar.”

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, tiroid hastalığının Türkiye’de görülme sıklığının 100 şahısta 30 olduğunu belirterek, tiroid ilaçlarının afaki kullanımının kalpte ritim bozukluğu ve kemik erimesine yol açtığını kaydetti.

Uzm. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, tiroid bezinin 25 gram ağırlığında, kendisinin ufak ama işlevlerinin büyük olduğunu ve millet arasında, ‘Adem elması’ olarak gırtlağın hemen önünde iki taraflı bir bez olduğunu söyledi. Tiroid bezinin metabolizmanın hayatsal işlevi ve gelişimi için ehemmiyetli hormonları salgılayan bir bez olduğunun altını çizen Dr.Yazıcıoğlu, “Türkiye’de guatrın görülme sıklığı yüzde 30’dur. Hastalığın farkında olmayan her 10 bireyden 3’ünde bu hastalık mevcuttur. O sebeple tiroid şikâyeti olanların tarama yaptırması ehemmiyetlidir” diye konuştu.

“KAZARA TANI KONULUYOR”

Tiroidde farkındalığın az olduğunu aktaran Yazıcıoğlu, “Bu hastalığın genelde tanısı kazara başka emelli yapılan muayeneler esnasında konuluyor. Ultrason veya rutin kan testleri sırasında tespiti yapılabiliyor” dedi.

“TİROİD İLAÇLARINA DİKKAT”

Son zamanlarda tiroid ilaçlarının afaki kullanıldığına vurgu yapan Dr. Yazıcıoğlu, “Tiroid ilaçları uygun olmayan hastalarda kullanılıyor. Özellikle kemik erimesi ve kalpte ritim bozukluklarına yol açtığı için, tehlikeli hastalarda kalp hastalarında, kadınlarda menopoz sonrası yarıyılda bu ilaçların afaki kullanılmaması gerekiyor. Kullanılırsa şahısta kalp ritim bozuğu ve kemik erimesini artırıyor. O sebeple uygun olmayan hastalarda tiroid ilaçları kullanmamak gerekir. Uygun hastalarda kullanılmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“REHABİLİTASYONUN TAKİBİ EHEMMİYETLİ”

Tiroid hastalıklarının rehabilitasyonunun sebebe müteveccih yapıldığına değinen Yazıcıoğlu, “Bazı grup hastalıklarında ilaç rehabilitasyonu gerekmez yalnızca takip yapılır. Bazı hastalıklarda zehirli guatrlarda ilaç rehabilitasyonu veya cerrahi rehabilitasyon, tiroid yetmezliğinde ise tiroid hormonları kullanılır. Tiroid kanserinin teşhisi oldukça kolay biopsi ile yapılabiliyor. Büyük bir çoğunluğunun rehabilitasyonu cerrahi ve iyot rehabilitasyonuyla gideriliyor. Ehemmiyetli olan cerrahinin ardından rehabilitasyonunun ilgisizlik edilmemesidir” diye konuştu.

İHA