Nargile Sigaradan Daha Hasarlı Olabilir
Sigara

Nargile Sigaradan Daha Hasarlı Olabilir

Dünya Sağlık Teşkilatı WHO, nargilenin sigara kadar sıhhati tehdit ediyor olabileceğini, ancak nargile içimi ile vefatlar arasında iletişim olduğu mevzusunda daha fazla araştırmaya gerek bulunduğunu açıkladı. Teşkilatın raporunda, nargilenin sigaraya seçenek olarak görülmemesi gerektiği vurgulandı.

WHO’nun açıklamasında, “nargile kullanımının, sigara kullanımına karşı tehlikesiz bir seçenek olmadığı”, tersine nargile harmanında da akciğer, kalp ve öbür hastalıklara neden olacak maddeler bulunduğu kaydedildi.

Ayrıca, nargilenin daha uzun süreli içilmesinin hasarları artırabileceği de belirtiliyor. Bir araştırmaya göre, nargileden takribî 40 soluk sürüklemek, 40 adet sigaradan çıkan dumanı ciğere sürüklemek anlamına geliyor. WHO, bununla beraber nargileyle vefatlar arasında bağ kurmak için daha kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiğini andırdırıyor.

Sağlık teşkilatının “istişare anekdotunda”, nargilenin sigaradan daha uzun müddet içildiği anımsatılarak, ilk araştırmalarda nargile içimi ile sigaranın aynı oranda riskli gibi görüldüğü aktarıldı.

Orta Doğu, Kuzey Afrika ile Orta ve Güney Asya’da yaygın olarak kullanılan nargile, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da da özellikle gençler arasında yaygınlaşıyor.

Nargile geleneği, Türkiye de dahil özellikle Orta Doğu, Kuzey Afrika ile Orta ve Güney Asya’da yaygın. Bu anane, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da da gençler arasında giderek yaygınlaşıyor.