Aile Danışmanı

Münasebet ve aile terapileri hangi durumlarda yapılır?

Toplumun temelini oluşturan ailelerde yaşanan bağların sıhhatsiz olduğu durumlarda münasebet ve aile terapileri uygulanır.

Münasebet ve aile terapileri ailenin sürdürülebilirliğini sağlamak, gelişmesine dayanak olmak ve ebeveyn-çocuk bağlantısındaki sorunları ortadan kaldırmak için uygulanan küme terapilerinden biridir. Bireylerin başka beşerlerle kurdukları ilgiler başta aile olmak üzere ruh sıhhatinin doyuma ulaşması açısından değerlidir. Temelde yaşanan sorunlar ortadan kaldırıldıktan sonra aile içi bağlantı de meselesiz olarak ilerlemeye başlar. Evlilik bağlantıları, boşanmalar, aileye yeni bir bireyin katılması ve birçok etken ailede çatışmalar yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda ruhsal dayanak alınması uygun bir karar olacaktır.

Münasebet ve Aile Terapileri​ Hangi Durumlarda Yapılır?

Eş, ebeveyn ve çocuklarla kurulan ilgilerde besbelli bir hal alan çatışmalar ailenin dertli süreçler geçirmesine neden olabilir. Bağlantı ve aile terapileri bu durumda yakın alakaların ele alınmasını sağlar. Çiftler ortasında yaşanan meselelerin ele alınması ve çatışmaların çözülmesi için aile üyelerinin ortasındaki irtibatın sağlıklı hale getirilmesi sağlanır. Son devirde artan bir kıymete sahip olan aile ve çift terapileri külfetli ve güç hale gelen döngülerden kurtulmak için en düzgün tahlillerden biridir.

Aile ve münasebet terapilerinden yararlanan birçok kişi aile bireyleri ortasında ve toplumsal hayatta yaşadığı problemlerden büyük ölçüde kurtulur. Evlilik sorunları, boşanma, tekrar evlenme, çift alakaları, alkol ve husus bağımlılığı, yas, travma ve kayıplar, çocuk ve ergenlerdeki davranış bozuklukları, duygusal şiddet ve istismar, ebeveynlik becerleri, ekonomik ve işsel sorunlar, göç, evlat edinme üzere durumlarda aile terapilerinden yararlanmak epeyce değerlidir.

Aile ve Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Aile üyeleriyle ferdî ve küme halinde görüşülerek yapılan İlgi ve aile terapileri bilhassa çocuk merkezli uygulamalarda toplumsal hizmet uzmanlarının dayanağını de gerektirebilir. Ortalama 50 dakika süren seanslar, ilgili duruma nazaran 2-6 ay ortasında sürdürülmektedir. Her seansa aile üyelerinin tamamının katılması gerekmez.

Tüm psikiyatrik problemlerle birlikte kullanılabilen aile terapileri, aile içi irtibat ve ahengin huzur ve inanç içinde sürdürülmesini hedefleyerek yapılmaktadır. Ailenin fonksiyonunu bozan birçok bahsin ele alınarak sorunun kaynağının belirlenmesinin akabinde terapi sürecine başlanır. Aile içi şiddet, boşanmalar, aileye yeni bir üyenin katılması, bireylerin ruhsal travmaları ve emsal birçok toplumsal etkenin kıymetlendirilerek tedavi edilmesi sağlanır.