Aile Danışmanı

Ekranların çocuklar üzerindeki tesirleri

Covid 19 süreciyle birlikte çocukların ekran müddetinde artış yaşandı. Ancak Covid 19 sürecinden evvel de ekran müddetleri, internet bağımlılıkları artmıştı. Pekala çocuğum izlemesin mi, diyebilirsiniz. İzlesin lakin yaşına uygun mühletlerle, izlediği içerikleri fark ederek ve bağımlısı olmadan…

Ekranlar hem ses (işitsel uyaran) hem de hareketli imajlar (görsel uyaran) sunar. Bu uyaranlar beyni çok uyardığı için beynin sözel akıl yürütme, muhakeme marifetinden sorumlu bölgesi frontal lobun kalınlaşmasına yol açıyor. Bu da çocukların dikkat ve konsantrasyon marifetlerinin zayıflamasına sebep oluyor. Bu uyaranlar birebir vakitte, çocuğun hayal gücüne ve yaratıcılığına da alan bırakmıyor. O yüzden çocuğun zihinsel gelişimini yavaşlatma eğilimi de taşır.

Küçük çocuklar gerçeklik ile hayal gücü ortasındaki farkı ayırt etmekte zorlandığı için izledikleri çizgi sinema karakterlerinin bile gerçek olduğuna inanabilir.

Pekala araştırmalar ne diyor?

Araştırmalara nazaran, en çok televizyon çocuklar, en düşük lisan maharetlerine sahiptir. Zira öteki beşerlerle faal bir irtibat kurma fırsatı olmayan çocukların lisan becelerinin gelişmesi güç olur.

Öteki bir deneysel çalışmada, bir küme yuvaya giden çocuğa şiddet içeren sinema izletilmiş, öteki bir kümeye ise şiddet içermeyen sinema izletilmiş. Daha sonra şiddet içeren birinci kümenin öbür kümeye nazaran daha saldırgan davranışlar sergilediği görülmüştür. O yüzden aslında savaş vb. oyunlar, şiddet içeren sinemalar şiddete duyarsızlaşmaya neden olabilir.

8 yaşındaki çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmaya nazaran, televizyonda en çok şiddet izleyen çocuklar, okuldaki yaşıtları tarafından en saldırganlar olarak nitelendirilmektedir. Birçok programda saldırgan bayan karakteri olmamasından ötürü kız çocukları için bu geçerli olmamıştır.
Şiddetin yanı sıra birçok korkutucu sahne de içerıyor ekranlar. Çocuklar endişelerini yenebilme umuduyla bu sahneleri tekraren izleyip sonuçta da bağımlı hale geliyorlar. O yüzden çocukların internette nelere maruz kaldığını, nasıl oyunlar oynadığını fark etmek bedelli olur.

Ekran gerçek hayat etkinliklerinin yerini tutamaz.!