Aile Danışmanı

Onyomani nedir?

Son yıllarda daha sık karşımıza çıkan alışveriş bağımlılığı onyomani olarak bilinen bir bağımlılık çeşididir.

Alışveriş bağımlılığı olarak tanılanan onyomani alkol ve adde bağımlılığı üzere bir bağımlılık tipidir. Toplum sıhhati açısından epey değerli bir alarm veren bu durum, boşanmalara, maddi kayıplara ve istifçiliğe kadar uzanabiliyor. Ülkemizde de son 10 yılda artış gösteren bu sorunlar, bayan ve erkeklerde farklı formlarda kendini gösteriyor. Bağımlı olan kişi, alışveriş yapmadığı vakit kendini uygun hissedemez, günde 10 saatini alışverişe ayırabilir.

Tekrarlayıcı ve dürtüsel olan bu durum, kişinin beğendiği ya da beğenmediği bir şeyi almasıyla ilgili değildir. Alınan eser, haz verir ve bu haz unsur almayla birebirdir. Bayanlar giysi eserleri, erkekler de elektronik eserleri alarak dolaplara yığarlar. Genelde hiç kullanmazlar. Şahsî ve ailevi sıkıntılara neden olan bu durum, denetimsiz harcamalarla kendini gösterir.

Genelde hasta olduğunu kabul etmeyen alışveriş bağımlıları, bağımlılık ileri düzeye ulaştığında tedavi olmaya karar verir. Bu yüzden ekonomik olarak çöküntüye giren, işini kaybeden birçok kişi bağımlılığın üzerine depresyon ve buhran üzere durumların eklenmesiyle daha güç bir ruhsal sürece dahil olabilir.

Onyomani Tedavisi

Bilişsel davranışçı terapi ve EMDR uygulanarak tedavi edilen onyomani birtakım durumlarda psikiyatrik dayanaklarla tamamlanır. İlaç kullanımı da gereken durumlar konusunda hastanın depresyon ve anksiyete yaşaması kuvvetle mümkündür. Tedavi edilmezse, hasta ailesini, parasını ve işini bile kaybedebilir.

Günümüzde epeyce tanınan olan ve neredeyse her adımda karşımıza çıkan alışveriş merkezleri onyomanikler için çok cezbedicidir. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken bu durum, takıntılı alışveriş olarak da nitelendirilebilir. Kişinin genelde çok harcamalar yapması, üzgün ya da korkulu hissetmesi, alışveriş yaptığında keyifli ve coşkulu bir hale gelmesi dikkat çeker.

Muhtaçlık dışı ve denetimsiz harcamalar ekonomik problemleri da beraberinde getireceği için hayli dikkat cazip bir konu olarak öne çıkmaktadır. Kişi alışveriş yapmazsa kendini eksik hisseder. Bastırılmış öfke ve saldırganlıkla birlikte ilerleyen bu süreç, alkol ve uyuşturucu unsur bağımlılığı üzere mahrumluk durumunda krizlere neden olabilir.

Onyomani Nasıl Anlaşılır?

Onyomani, aslında birinci başlarda keyif almak ve keşfetmek için başlar. Lakin kişi bundan o kadar keyif alır ki, boş vakitlerini alışveriş yaparak geçirmeye başlar. His durum ve kişilik bozukluklarıyla birlikte görülür. Kişinin genelde öteki uğraşacak hobileri yoktur. Bu yüzden tüm vaktini alışverişe ayırmaya başlar.

Yeni eserlere çabucak sahip olan, alışveriş yapmadığında öfkeli, mutsuz ve eksik hisseden birçok kişi üzere onyomanikler de mahrumluk hissi durumunda önemli sıkıntılar yaşayabilir. Dürtüsel hale gelen alışveriş yapma isteği, kişinin yeme içme gereksinimi kadar zarurî hale gelir. Toplumsal medya, alışveriş siteleri, kredi kartı kullanımı ve toplumsal medyanın tesiriyle daha fazla tetiklenen bu durum, alışveriş sevdasının ötesine geçerek yerini bağımlılığa bırakır.

Bağımlılık Kişilik Bozukluğu

Aslında kişinin hayatındaki duygusal boşluk alışveriş yapılarak doldurulmaya çalışılmaktadır. Harekete geçmek kişinin boşluğunu doldurur. Fakat sonradan pişmanlık hissedilir. Takıntılı ve dürtüsel olan bu durum, kişinin meşakkat ve utanç hissetmesiyle sonuçlanır. Ruhsal dayanak ve ilaç tedavisiyle desteklenen onyomani merkezimizdeki uzman psikologlarımız tarafından bilişsel davranışçı terapi tekniği kullanılarak tedavi edilir.

Onyomanik hastaların bu sorunun şuurunda olmaları ve tedaviye direnç göstermeden ahenk sağlamaları değerli bir adım olacaktır. Öteki insanlardan daha üstün hissetmek üzere belirtileri olan alışveriş bağımlılığı, kişinin hayat kalitesini önemli ölçüde azaltacağından gereksinim dışı ve denetimsiz bir para harcama tüm hayatı etkileyecektir. Bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz.