Aile Danışmanı

Hipnoterapi nedir ? Nasıl yapılır ?

Hipnoterapi sanıldığı kadar gizemli olmayan bir psikoterapi tekniğidir. Asırlardır ilgi cazip olmuş ve tesiri de kanıtlanmış bir tedavi tamamlayıcıdır.

Davranış değişiklikleri yaratmak için telkinleden yararlanılan hipnoterapi uygulamaları Arka Psikoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır. Kişinin his, algı ya da kanılarının değişmesini sağlayan bu formüller, rahatlama ve gevşeme hissiyle birlikte telkin yapılmasını içerir. Kişinin telkine yatkın olduğu şuur durumundayken, tedavi edilmesi hipnozla mümkün olmaktadır.

Birçok rahatsızlıkta kullanılan hipnozla bireye imajinasyon yoluyla problemle yüzleşme imkanı verilir. Bu formda kekemelik, cinsel fonksiyon bozuklukları, obezite, yeme içme bozuklukları, sigara ve alkol bağımlılığı, travma sonrası gerilim bozukluğu ve misal birçok durumun tedavi edilmesi için kullanılır.

Hipnoterapi Nedir, Nasıl Yapılır?

Bir terapi tamamlayıcısı olan hipnoterapi uygulaması, her insanın farklı reaksiyonlar göstermesiyle sonuçlanır. Başarılı bir uygulama için kişinin sakin ve gevşemiş bir halde olması gerekir. Hassaslık şahıstan şahsa farklılık göstereceği için kişi denetimini kaybetmeden gevşeme hisseder.

Hipnoterapide, danışanın reddettiği ve onaylamadığı telkinler verilmez. Kişi vicdani pahalarını kaybetmez. Telkin edilen tecrübeler imajinasyon yardımıyla uygulanır. Lakin danışan hazır değilse gevşemeyemez ve rahat bir halde hareket edemez. Ruhsal sıkıntıların çözülmesi, hipnoterapistle kurulan inanç inşası ve kişinin genel özelliklerine nazaran terapilerin seansları değişmektedir.

Panik bozukluklar, agorafobi, klostrofobi, toplumsal fobi, imtihan tasası, dissosiyatif bozuklukların tedavisinde destekleyici olarak hipnoterapik seanslar kullanılabilir. Hipnoz için hastanın istekli ve hazır olması temeldir.

Hipnoterapinin Yararları

Hipnoterapi uygulaması yapacak olanlar tıp tabibi ya da psikolog olan şahıslardır. Profesyonel bir dayanak, tamamlayıcı bir tedavi olarak tercih edilen hipnoterapi, gönüllülük, hayal gücü ve konsantrasyon üçlemiyle gerçekleşir. Çocuklar hipnoza epey yatkındır.

Demansif ve psikotik bozukluğu olan hastalar dışında toplumun %85’i genel olarak hipnoza yatkındır. Hipnoz durumunda şuur ve bilinçaltı büsbütün açık olduğundan bir uyku durumu kelam konusu değildir. Sigarayı bırakma, vajinismus, takıntılı fikirlerden kurtulma ve kapalı alanlardan korkma üzere durumlar hipnoterapiyle rahatlıkla tedavi edilmektedir.

Geçmişteki sorunları, güya oradaymış üzere çözerek, şuurun mani olduğu rahatlama duygusu sun yine oluşması sağlanır. Böylelikle kişi, sorun yaşadığı ruhsal çıkmazdan daha kolay çıkacaktır. İmtihan derdi, tikler, uyku problemleri, panik bozukluklar, ağrısız doğum, diş doktoru uygulamaları, performans dertleri, fobiler, inanç eksikliği ve öfke denetimi gbi durumlarda hipnoterapi çok başarılı sonuçlar vermektedir.