Mideye Şifa
Mide ve Bağırsaklar

Mideye Şifa

Sindirim sistemi hastalıklarına dikkat toplayan Senem Dinç, kudret narının ehemmiyetini anlattı.

Tıbbi ve Aromatik Nebatlar Uzmanı Senem Dinç “Fastfood tüketiminin çoğaldığı bu asırda insanlar en fazla sindirim problemi yaşıyorlar. Katı besinlerin çok sık harcanması ve lifli yiyeceklere öncelik verilmemesi sindirim sistemini negatif etkilemektedir. Özellikle lifli gıdalar sindirim sistemi için büyük ehemmiyet taşımaktadır. Kumpaslı olarak lifli gıdalardan yararlan bireyler hazımsızlık ve kabızlık meselesini en aza indirmiş olurlar. Aynı zamanda sıhhatini de gözetirler. Bununla birlikte beslenme saatlerinin kumpassızlığı ve uzun süreli oturma, hareketsizlik de mide-bağırsak çalışmasını negatif etkilemektedir. Yanlış beslenmenin tetiklediği mide rahatsızlıkları başlangıçta önem verilmiyor ancak ilerledikçe mide ülserine, kolite veya ülseratif kolite dönüşebilir. Bunun önüne geçmek için yapılacak ilk şey sıhhatli beslenme kumpası oluşturmaktır. Aynı zamanda tıbbi nebatlardan da faydalanılarak rahatsızlıklar önlenebilir, mevcut hastalıkların rehabilitasyonuna destek sağlanabilir. Mide-bağırsak problemlerinde kullanılacak en öncelikli nebat ise kudret narıdır.” açıklamasında bulundu.

Dinç, kudret narı hakkında şu bilgileri verdi:

Latincesi Momordica charantia olan Kudret narı nebatı ülkemizde uzun senelerdir şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Genellikle tropikal abuhavalarda yetişen bu nebat Türkiye ’de güney bölgelerimizde yetiştirilmektedir. Kudret narı nebatının meyveleri eksantrik bir görünüme sahip olmakla beraber hücre yenileyici pek çok bileşimi içerisinde bulundurur. Kapsadığı alkaloidler, charantin, momordican, oleanolik asit ve proteinler kudret narı meyvelerini yaralar için kullanılan en ehemmiyetli nebat yapmıştır.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Anadolu tıbbı olarak adlandırdığımız ananesel rehabilitasyon usullerimizde Kudret narı meyveleri çekirdeklerinden parçalayıp bal ile karıştırılarak ya da zeytinyağında bekletilerek mide-bağırsak meselelerinde ve sarih yaralarda kullanılmıştır. Sarih yara ve yanık rehabilitasyonunda sıklıkla kullanılması çağdaş tıbbın da mevzusu olmuştur. Sarih yaralardaki tesirinin incelenmesi ile birlikte kudret narı mide-bağırsak ülseri olarak öğrenilen yaralarda da kullanılmış ve zaferli neticeler elde edilmiştir. Hücre yenileyici özelliği ile yaranın süratli bir biçimde kapanmasına destekçi olduğu gibi mide asidine de tesir etmektedir. Böylece günümüz hastalıklarından olan hazımsızlık, gastrit, reflü, mide yanması, mide ekşimesi ve daha evvel belirttiğim gibi ülser rehabilitasyonunda seçenek olarak müracaat etilen en ehemmiyetli nebat olmaktadır. Kudret narı mide problemlerinin yanında bağırsak problemlerinde kolit, ülseratif kolit gibiive hemeroid rehabilitasyonunda da destekleyici olarak kullanılabilir.

Bu nebat kullanılırken beslenme kumpası değiştirilmezse meselelerin devam edeceğine de dikkat toplayan Senem Dinç; “kudret narının kullanılması ‘rahat rahat sıhhatsiz beslenebiliriz ’ anlamına netlikle gelmemektedir. Şayet mevcut sıhhatimizi gözetmeye çalışıyorsak ya da bir meseleyi gidermek istiyorsak destek aldığımız yardımların yanında sıhhatli olan öteki şartları da yerine getirmeliyiz. Yoksa seçenek usuller ve hatta çağdaş tıp bizim için yalnızca geçici çözüm olarak kalacaktır. Düşünsenize bir şeker hastası günde 3 kere insülin kullanıyor ancak hekimin verdiği perhize uymuyor. Nasıl iyileşebilir ki?” açıklamasında bulunarak kudret narının piyasada harcayıcıya sunulmak üzere zeytinyağlı, ballı macun ve kapsül formlarında bulunduğunu, şeker hastalarının ise daha çok zeytinyağlı ya da kapsül formunu seçim etmesi gerektiğini belirtti.