Mide gribi nedir toplu taşıma taşıtlarına dikkat!
Sağlık Yazıları

Mide gribi nedir toplu taşıma taşıtlarına dikkat!

Soğuk havaların gelmesiyle beraber mevsim farklılıkları, bağışıklık sistemimizin düşmesine ve grip olmamıza yol açıyor. Bu kolay gibi görünen ama reelinde şahsın yaşam niteliğini düşüren hastalığın midemizde de olabileceğini öğreniyor muydunuz? Evet kulağa azıcık değişik geldiği doğru ama hakikat! Mide gribinden bahsediyoruz. Mide gribi nedir? Bulguları nelerdir? Nasıl rehabilitasyon edilir? Bu gibi suallerin cevaplarını  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Çelik’deri bildik. İşte mide gribine dair tüm bilinmezler! 

KAPALI ETRAFLARDA GEÇİRİLEN VAKTİN ÇOĞALMASI MİDE GRİBİNE YOL AÇIYOR!

Bu virüsü öbür gripten ayıran en temel faktör havaarın soğuması değil. Olağan grip genel olarak havaların soğumasıyla, bağışıklık sisteminin düşmesinden kaynaklanırken mide gribi, kapalı ve kalabalık etraflarda süre geçirmenin çoğalması nedeniyle alana geliyor. 

KARIN SIZISI VE KUSMAYA NEDEN OLUYOR 

Grip denilince hepimizin usuna burun akıntısı, öksürük ve tıkanan burunlar geliyor. Olağan bir gripte ortaya çıkan bu bulgular mide gribinde yerini karın sızısı, kusma ve sızılara vazgeçiyor. Mide giribi çok kolay tutulabilen bir hastalıktır. 

EN ÇOK ÇOCUKLARDA VE ERİŞKİNLERDE GÖRÜLÜYOR 

Norovirüs denilen bu virüsün herkese bulaşma imkanı bulunuyor. Bir insan yaşamı süresince birden fazla mide gribini tutulabilir. Bu virüse tutulma ihtimali ise en çok çocuklarda ve erişkinlerde görülüyor. 

Mide gribinin pek çok bulgusu bulunmaktadır. Bunlar; mide bulantısı, ishal,kusma,karın sızısı,karın krampları gibi bulgulardır. 

ELLERİNİZİ PAK YAKALAMAYA ÖZEN GÖSTERİN 

Mide gribi çok kolay bir biçimde bulaşabilen bir rahatsızlıktır. Özellikle hastanın dışkısında ve kusmuğunda çok fazla ölçüde bulunan bu virüsun olduğu noktalara temas edilmesi vaziyetinde hastalık kolaylıkla bulaşmaya neden olmaktadır. Bu hastalık en çok toplu taşıma vasıtalarından bulaşıyor. Kalabalık ortmlarda, özellikle de toplu taşıma vasıtalarında süre geçirdikten sonra ellerinizi kesinlikle yıkamaya özen göstermelisiniz. 

BOL AKIŞKAN HARCAMAK EHEMMİYET TAŞIYOR 

Mide gribinin rehabilitasyonu bol akışkan harcama ile olmaktadır. Hastalığa karşı rastgele bir aşı üretilmemiştir. Bu noktada en ehemmiyetli rehabilitasyon biçimini bol bol akışkan harcayarak yapabilirsiniz. Bu biçimde beden boşaltım yoluyla virüsü dışarıya atacaktır. Bunun yanı gizeme oluşan akışkan kaybını gidermek için serum takviyeyi sağlanabilir.