Fazla yemek, obezitede neden değil bulgu olabilir!
Sağlık Yazıları

Fazla yemek, obezitede neden değil bulgu olabilir!

Obezitenin en ehemmiyetli sebepleri olarak yanlış beslenme ve beceriksiz fiziksel etkinlik öğreniliyor. Nitekim obeziteyi eksiltmeye müteveccih temkinlerin büyük çoğunluğu da kalori alımını eksiltmeye ve fiziksebl etkinliği artırmaya direniyor.

Birbiriyle alakası olmayan etmenler obezitede rol oynayabiliyor

“Perhiz ve egzersiz ehemmiyetli etmenler olmakla beraber birbiriyle alakası olmayan başka etmenler de obezitede ehemmiyetli bir rol oynayabilir.” diyen Dr. Sinan Akkurt ’a göre sıklıkla gözden kaçırılan bu etmenler arasında beceriksiz uyku, psikolojik stres, kronik ağrı, hormonal balanssızlıklar ya da bazı ilaçların kullanımı yer alıyor. Bu gibi gidişatlarda fazla yemenin bir sebepten çok bir semptom olduğuna dikkat toplayan Dr. Akkurt, bazı etmenlerin birbirlerini etkileyerek bir çıkmaza dönüşebildiklerini belirtti.

“Stres obezite tehlikesini artırabilir”

Dr. Akkurt şunları söyledi: “Misal olarak, stres obezite tehlikesini artırabilir.  İnsanlara vurulan kilolu damgası sebebiyle obezite insanları daha da strese sokabilir. Böylece stresin obeziteyi, obezitenin stresi beslediği bir kısır döngü ortaya çıkar. Ayrıca stres uyku niteliğini de etkileyebilir ve bu da obezitenin gelişiminde bir başka etken olan uyku yoksunluğuna neden olabilir. Eş biçimde uyku apnesine fazla kilolu ve obez hastalarda daha sık tesadüfülür. Burada da bir kısır döngü oluşabilir: Kilo aldıkça, uyku apneleri makûslaşabilir ve uyku yoksunluğuna yol açabilir ve bu da daha fazla kilo almaya neden olabilir.”

Bu güzergahta fazla kilolu ve obez bireylere “daha ​​az yiyin ve daha fazla hareket edin” demenin netlikle yeterli olmadığını belirten Dr. Sinan Akkurt, fazla yeme isteği uyandıran reel sebeplerin tespit etilmesinin ehemmiyetine vurgu yaptı.