Genel Sağlık

Böyle forma gi-re-mez-si-niz!

Forbes mecmuası kilo vermeyi yalnızca spor ve perhizle alakalı sananlar için bir rehber hazırladı.

.jpg

Fazla kilolardan kurtulmak ve formda kalmak için muhtelif egzersizler yapar, sıhhatli gıdalara müteveccih ve karbonhidratlardan uzak dururuz. Ancak egzersiz yaparken ya da beslenmelerini kumpaslarken pek çok doğru bildiğimiz yanlışlara düşeriz.

Forbes mecmuasında yer alan habere göre, formda kalmak ile alakalı doğru sandığımız çok yanılgı var.

31732.jpg

Egzersiz benim makûs yemek yeme alışkanlığımı silebilir

Bu inanış oldukça yaygındır, ancak doğru değildir. Yemek yemeniz hakimiyet altında olmalı. Görünüşünüzün takribî yüzde 80’i sizin beslenmenize bağlıdır. Bu sebeple kalori hesabı yapıp ve kilo verme niyetlerinizi şekillendirin.

19464.jpg

Yağlarımı yakamıyorum, yalnızca adalelerim gidiyor

Bu görüşün bütün tersi olarak yalnızca yağ kaybedebilirsiniz.

Onları kaplayan yağ katmanı sebebiyle adaleleriniz belirli olmaz. Beslenmenizi tertip edin, meseleli bölgelerinizi amaçlayın ve ağırlık kaldırın.

19465.jpg

Kadınların erkeklerden değişik egzersize lüzumları vardır

Bayanlar ve erkekler aynı beden yapısına sahiptir. Fakat hormonal değişiklikler vardır. Adale eforlarında değişiklikler bulunur. Bundan dolayı egzersiz yaparken erkekler kollara, göğüslere ve karına yönelmelidir.

19466.jpg

Bayanlar erkeklerden daha hafif ağırlıklar kaldırmalı ve yoğun tekerrür yapmalı

Bu efsane de kısmen yaygındır. Zira bayanlar ağırlık kaldırmanın kendilerini şişireceğini düşünürler ve endişelenirler. Kimyevi takviye olmaksızın bayanlar gizeme dışı adale gelişimine ulaşamazlar.

Zira bugüne kadar böyle bilmişlerdir. Egzersiz evvelinde gerilme hareketleri adaleleri yüzde 30 oranında zayıflatır ve yaralanma riskini çoğaldırır. Bu sebeple ağır egzersiz evvelinde azıcık yürüyüş yapın. Gerinme hareketlerini egzersizden sonra yapın.

19468.jpg

Yalnızca bir bölgemde ki yağları eritebiliyorum

Daha süratli kilo vermek için, sıkı perhizin yanında çömelme, eğilme, sürükleme hareketleri gibi yoğun egzersizler yaparak, muhtemel olduğunca çok kalori yakmaya gereksiniminiz vardır.

19470.jpg

Kalp atış süratim oranında yağ yakabiliyorum

Vücudunuzun yağ yakışı çok karışıktır. Yağları yalnızca yattığınız zaman yakıyorsunuz. Ara vererek egzersiz yapma, az ve yoğun egzersiz karışımı en iyi neticeleri oluşturacaktır

19471.jpg

Boş mideyle daha fazla yağ yakarım

Bu vaziyet teknik olarak doğruyken sabahları bedeniniz besinlerden mahrumdur.

Ancak yumurtayı yağda kızartmadıkça ve pastırma gibi yiyeceklerle beraber yemediğiniz sürece yumurta kolesterol balansınızı etkilemez. Connecticut Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, yumurtanın sarısındaki yağın makûs kolesterolü düşürmeye takviye ettiği tanımlandı. Yumurtanın sarısı çok rakamda vitamin ve mineral ile azıcık da protein kapsar.

19473.jpg
.