Genel Sağlık

Meyveler rengine göre sağlık dağıtıyor!

.jpg

İstah kmübalağa etici meyvelerin hiç öğrenmediğinizi bir özelliğini daha sizlerle paylaşıyoruz. Kırmızı renge sahip olan meyvelerin kalbe ve asap sistemine, turuncu meyvelerin ise kansere iyi geldiğini öğreniyor muydunuz?

17088.jpg

Kırmızı

Ateşli kırmızı diye deyim edilen kırmızı meyvelerin birçok kalp ve damar hastalıklarında rehabilitasyon edici rol oynadığı ve kanser riskini eksilttiği, idrar yollarının sağlıklı çalışmasını sağladığı ve belleği geliştirici etkisi bulunuyor.

10520.jpg

Turuncu

Hem kırmızı hem de turuncu meyve ve sebzelerde bulunan beta karoten maddesi, kardiyovasküler hastalıkları ve kanser riskini eksiltiyor, gözleri kuvvetlendiriyor.

12622.jpg

Yeşil

Yeşil meyve ve sebzeler de kanser ve kalp hastalıkları riskini eksiltiyor.

Birçok meyvede bulunan K vitamini, demir, magnezyum ve kalsiyum, kemiklerin ve dişlerin güçlü ve kanın sağlıklı olmasını sağlıyor.

18651.jpg

Koyu renkler

Mavi, mor ve siyah kategorisinde bulunan sebze ve meyveler de kalp ve idrar yollarını geliştirirken aynı zamanda ihtiyarlamayı geciktiriyor. Yabanmersini ve kızılcıkta bulunan antioksidanlar mesane enfeksiyonlarından, ülser ve diş eti hastalıklarına kadar korunma sağlıyor. Ayrıca bunlarda bulunan ve yoğunlaşmış tanenler olarak öğrenilen maddeler istenmeyen bakterilerin hücrelere ve uzuvlara yapışmasını engelliyor.

21585.jpg

Beyaz

Yoğurdun suyuna sarı ve yeşilimsi rengi veren Riboflavin adlı vitamin. Yoğurt suyunun dökülmesi ile sağlık açısından yararlı olan bu vitamin boşa gidiyor.

Yoğurt suyunda da bulunan B2 vitamini, vücuttaki protein, karbonhidrat ve yağlarla etkileşim içine girerek, onların kullanılmasını kolaylaştırıyor.

16773.jpg

Sarı

ABD de yapılan bir araştırma, yumurta sarısındaki lutein ve zeaksantinin gözlerde ortaya çıkan yaşla alakalı yozlaşma ve katarakta karşı koruyucu etki gösterdiğini ortaya koydu. Yumurtanın yararları konusunda birçok araştırma yapıldığı, yumurtanın anne karnındaki bebekten, 60 yaşındaki yaşlılara kadar herkes açısından yararlı bir besin olduğu belirtildi.

11761.jpg

Meyvenin yararları

Meyveler içerdikleri A, C, E vitaminleri ile vücudumuzdaki hayati fonksiyonların hasar görmesini yasaklayan antioksidan görevi görürler. Birçok meyvede bulunan C vitamini demir emilimini kolaylaştırırken, hastalıklara kmukavemetini de artırmaktadır.

19006.jpg
.