Meme Kanserini Geciktiriyor!
Kanser

Meme Kanserini Geciktiriyor!

Tıp Dünyasını Heyecanlandıran 3 Yeni Yöntem

Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Meme Kanseri Sempozyumu’nda rehabilitasyon süreciyle alakalı surat güldürücü neticeleri olan çalışmalar sunuldu. Tıp dünyasını heyecanlandıran yeni büyümelere göre; yeni yöntemlerle meme kanserinin nüks etmesi daha uzun zamanlar geciktirilebiliyor!

Meme kanseri gelişmiş ülkelerde bayanlarda en sık görülen kanser olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki Amerika’da 80 yaşına kadar yaşayan her 8 bayandan, ülkemizde de her 12 bayandan bkocaman hayatının rastgele bir yarıyılında meme kanserini tutuluyor. Günümüzde çok sayıda kadının meme kanserine tutulmuş olması bu hastalığın rehabilitasyonu için yapılan beynelmilel çabaları da çoğaldırıyor. Daha başarılı rehabilitasyon yöntemleri için yeni ilaçlar veya kombinasyonlar, binlerce hasta ile yapılan muayenehane çalışmalarla inceleniyor. Bu çalışmaların neticeleri de meme kanseriyle alakalı beynelmilel ehemmiyetli sempozyumlarda duyuruluyor. Bu sene de yeniden Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin San Antonio kentinde düzenlenen ve bu alanda dünya çapında ehemmiyetli uzmanların bir araya geldiği Meme Kanseri Sempozyumu’nda, rehabilitasyonda umut veren yeni çalışmalar dikkat çekti. Yakın gelecekte meme kanseri rehabilitasyonunda uygulanması bilave edilen bu araştırmalar hakkında kurultaya katılan Acıbadem Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bvefatı öğretim azası Prof. Dr. Gül Başaran’dan balaka aldık.

Osteoporoz ilaçları meme kanserine bağlı nüksü ve vefatı önleyebiliyor

1. BÜYÜME: Osteoporoz rehabilitasyonunda ve kemik metastazı olan kanser hastalarında kullanılan ilaç grubu, erken safha meme kanserinde nüksü ve meme kanserine bağlı vefatları önlüyor.

Kanseri olmayan osteoporozlu hastaların rehabilitasyonunda ve kemik metastazı atlama olan kanser hastalarında, yeni kemik metastazlarını önlemek emeliyle verilen bir ilaç grubu, erken safha meme kanseri hastalarında nüksü ve meme kanserine bağlı vefatları önlüyor. Yedi senelik takip neticeleri sunulan araştırmaya göre; menopoza girmemiş, hormon reseptörleri pozitif, yumurtalık işlevleri anti-hormon ilaçlarla baskılanarak menopoza sokulan erken safha meme kanseri hastalarında etmen maddesi zolendronik asid olan ilacın rehabilitasyona ilave edilmesi hem hastalığın nüksünü hem de hastalığa bağlı vefatı geciktiriyor. Bu yeni anlayış erken safha meme kanseri hastalarının rehabilitasyonunda pek çok onkolog tarafından artık kabul görüyor.

Hastalığın nüksü 7 ay geciktiriyor!

2. BÜYÜME: İleri safha meme kanseri hastalarında uygulanan anti-hormon rehabilitasyonuna ilave edilen ilaç, hastalığın nüks etmesini 7 ay geciktirilebiliyor!

Anti-hormon rehabilitasyonlarının temel özelliği kemoterapi gibi yan tesirlerinin olmaması ve ağızdan alınabilmesi. Bu sebeple hastaların yaşam niteliklerini kemoterapi gibi negatif istikamette etkilemiyor. Anti hormon rehabilitasyon yöntemi, ileri safha meme kanserli hastalarda uygulanması sonrasında hastalık, genellikle 8-11 ay içinde tekerrür geri gelebiliyor. İşte yeni araştırma bu hastalara da umut veriyor. Araştırmaya göre; ileri safha meme kanseri hastalarının anti-hormon rehabilitasyonlarına everolimus etmen maddeli ilaç ilave edildiğinde hastalığın nüksü, 7 ay kadar geciktirilebiliyor. Böylelikle anti-hormon rehabilitasyonlara karşı büyüyen mukavemetin kırılıyor ve ileri safha hastalara daha uzun vakit kemoterapisiz bir alternatif sunuluyor. Everolimus etmen maddeli ilaç günümüzde böbrek kanseri rehabilitasyonunda kullanılıyor. Meme kanseri hastalarındaki umut verici neticelerinin uzun yarıyıllı takipte de devam etmesi vaziyetinde bu hastalar için kullanılması gündeme gelecek.

Her-2 pozitif urlu hastalar için yeni bir ilaç!

2. BÜYÜME: Urlarında “Her-2/neu” proteini fazla ölçüde tespit etilen ileri safha meme kanseri hastalarında hastalığın nüks etmesini 6 ay kadar gecikiyor.

“Her-2” proteini tüm meme kanseri hasta urlarının takribî yüzde 25’inde fazla ölçüde bulunabilen bir protein. Bu proteinin aşırılığı tespit etilen ileri safha ve erken safha meme kanserli hastalarda, yaşam zamanını uzatan 2 ehemmiyetli ilaç kullanılıyor.

Her iki ilaç da yan tesirleri az, yalnızca ura müteveccih tesirleri olan “uslu ilaçlar” grubuna dahil ve kemoterapi ile birlikte verildiklerinde uru küçültme tesirleri daha da çoğalıyor. Yeni araştırma ileri safha, urlarında “Her-2” proteinini aşırıca bulunan hasta grubunu yakından ilgilendiriyor. Bu hastaların rehabilitasyonunda kemoterapi ve trastuzumab etmen maddeli ilaç, Pertuzumab etmen maddeli yeni ilaç ile birlikte verildiğinde nüks zamanının 6 ay kadar geciktiği görülüyor. Pertuzumab etmen maddeli yeni ilacın, bu hastalar için yeni ve ehemmiyetli bir rehabilitasyon alternatifi olarak yakın gelecekte uygulanacağı öngörülüyor.