Vitamin D Olmadan Sıhhatli Kemikler Muhtemel Değil
Kas - Kemik ve Eklemler

Vitamin D Olmadan Sıhhatli Kemikler Muhtemel Değil

Yaşam kaynağımız güneşin bize sağladığı faydalar saymakla bitmez. Hasarları ışınlara sahip olsa da ona gereksinimimiz olduğu kuşkusuz. Özellikle D vitamini için en büyük kaynağımız. Çünkü yalnızca gıdalardan alınan D vitaminin güneş olmadan bir verimi yok.

D vitamini nedir?

D vitamini; kalsiyum ve fosforun emilimiyle kemik ve dişlerin kuvvetlenmesini sağlayan, özellikle çocukların gelişimi için lüzumlu bir vitamindir. Yağda erime özelliğine sahiptir. D vitamininin en ehemmiyetli özelliği ise kalsiyum metabolizmasını sorgulamak ve tertip etmektir.

D vitamininin bereketleri ?

Bağışıklığın kuvvetlenmesine dayanakçı olur.

Bağırsakların kumpaslı çalışmasına destek verir.

Adale, cilt ve pankreas için faydalıdır.

Tiroit işlevleri ve basmakalıp kan pıhtılaşması için zorunludur.

Asap sistemi ve bazı hormonları kumpaslar.

Yiyeceklerden de alınan D vitaminin bulunduğu yiyecekler, karaciğer, balık, balık yağı, patates, yumurta, peynir, tereyağı, mantar ve fındık-ceviz gibi yağlı kuru yemişlerdir. Ancak bu yiyecekler, tek başına D vitamini lüzumunuzu karşılamaz. Bedeninizin D vitamininden maksimum bereketi sağlayabilmesi için güneş ışığından faydalanın. Güneşteki ultraviyole ışınları, yiyecekler yoluyla bedenimize giren D vitaminini, tenin altında birleşimler ve işlevsel hale getirir. Günde 15 dakika doğrudan güneş almayı önemsememe etmeyin.

D vitamini beceriksizliği

Erişkin bireylerde D vitamini eksik alınırsa ‘osteomalazi’ denilen kemik hastalığı görülebilir. Kumpassız beslenen ve güneşin faydalı ışınlarından faydalanamayan bayanlarda bu rahatsızlık görülür. Çocuklarda ise D vitamini beceriksizliği ‘raşitizm’ rahatsızlığına neden olur. D vitamini beceriksizliği güneşe çıkmayan bireylerde daha çok görülür. D vitamini beceriksizliği bunalım, kemik ve adale cılızlığının ortaya çıkmasına da neden olur. D vitamini aşırılığı D vitamini beceriksizliği gibi aşırılığı da görülebilir.

D vitamini aşırılığı;

Çocuklarda zekâsal ve fiziksel problemlere neden olabilir.

Zehirlenmeye yol açabilir.

Eklem ve yumuşak dokularda kireçlenme oluşabilir.

Günlük D vitamini gereksinimi nedir?

Erişkin, genç ve çocukların günlük D vitamini gereksinimi 10 mcg’dır. 1 çay kaşığı balık yağında da 10 mcg D vitamini bulunur. Balanslı beslenilmiyorsa süt çocukluğu yarıyılında 0-2 yaş 400 birim D vitamini desteği yapılmalı. Bu yeterli değilse 6 yaşa kadar D vitamini desteğine devam edilmelidir.