Genel Sağlık

Maden suyu hakkında neler öğreniyorsunuz?

.

.jpg

Maden suyunda doğru öğrenilen yanlışlar En fazla yanlış bilgiye sahip olduğumuz yiyecekler arasında ilk sırada maden suyu geliyor. Maden suları mevzusunda cemiyetimizi bilinçlendirmeye gayret eden bilim insanlarının başında Prof. Dr. Zeki Karagülle geliyor. Prof. Dr. Karagülle, maden suyunda en büyük yanlışlıkları şöyle sıralıyor:

16529.jpg

Maden suyu, soda mıdır?

Millet arasında ‘soda’ ve ‘maden suyu’ eş anlamlı kullanılmasına karşın, ikisi birbirinden değişiktir. Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 mg/l´den daha az olmayan sulara verilen addır. Maden suyunun içinde bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulunur.
Soda ise suni olarak karışımlarla elde edilir.

16530.jpg

Çocuklar maden suyu içebilir mi?

Çocuklar maden suyu içebilir. Sihrime çoğundaki çocukların demir, kalsiyum, çinko ve florür gibi minerallere erişkinlerden daha fazla gereksinimi vardır.

16531.jpg

Hamileler maden suyu içebilir mi?

Hamileler maden suyu içebilir. Gebelik yarıyılı maden sularında bol ölçüde bulunan minerallere lüzumun çoğaldığı bir dönemdir.

16532.jpg

Maden suyu böbrek taşı yapıyor mu?

Maden suyu böbrek taşı yapmaz. Böbrek taşının sebebi besin, meşrubatlarla alınan kalsiyumdan çok, beceriksiz akışkan tüketimi ve genetik meyil. Şayet böbreğinizde taş varsa ve maden suyu içme mevzusunda kararsız ediyorsanız hekiminizle konuşmalısınız.

16533.jpg

Karaciğer ve böbreği bozar mı?

Maden suyu karaciğeri ve böbreği bozmaz. Bu uzuvları hastalandırmaz.

7088.jpg

Maden suyu asitli meşrubat midir?

Maden suyu asit ihtiva etmez. Asit eşi tat içindeki karbondioksit gazından kaynaklanır. Asit baz balansımızı bozmaz, bedenin asit yükünü artırmaz.

16535.jpg