Kumpaslı beslenme teklifleri nasıl olur kahvaltıda balın natürelliğine aldanmayın!
Sağlık Yazıları

Kumpaslı beslenme teklifleri nasıl olur kahvaltıda balın natürelliğine aldanmayın!

Nitelikli hayatın yolu kumpaslı beslenmeden geçiyor. Ancak her ne kadar günlük yaşamda harcadığımız bir çok besinin verimleri olsa da bir o kadar da hasarları olabiliyor. Bunun için herşeyin kriterini ve bedenimizin lüzumu olan yiyecekleri takip ederek beslenme alışkanlığınmızı şekillendirmemiz gerekmektedir. 

 

Hem dinamik, hem sağlıklı, hem fit bir beden isteniyorsa sabah uyanıldığında kesinlikle kahvaltı yapılmasını öneren Dr. Fevzi Özgönül, “Gerçek kahvaltı bir bebeğin gelişiminde çok ehemmiyetli bir yer yakalıyorsa, bizim vücudumuzun da sağlıklı olması için çok ehemmiyetlidir’‘ dedi İşte dikkat edilmesi gerekenler be harcanması gereken beslenme zinciri…

Kahvaltıda vücudumuzun temel ihtiyaçlarını harcamalıyız. Bebeğinizin kahvaltısını düşünün ve başlayın yemeye. Kahvaltıda olmaz ise olmazlar: peynir, yumurta, zeytin, yeşillikler, azıcık mevsim meyvesi, avuç içi büyüklüğünde bütün hububatlı ekmek Sakın bebeğinize vermediğiniz kepek ekmeği harcamayın, kepek ekmeği bebeklerde olduğu gibi sizde de anemiye ve dolayısı ile halsizliğe neden olabilir, ekmek az yediğiniz için ham badem, ceviz ve fındık ta harcayabilirsiniz.

ARA ÖĞÜNDEN BIRAKIN!

Ara öğünlerin sindirim sisteminin çalışmasını durdurup yine başlamasına neden olmaktadır. Başka Bir Deyişle sindirim bir nevi resetlenip sil baştan başlar. Böylece bir evvel yediğiniz öğündeki yiyecekler vücudunuza faydalı olmaz.

ÖĞLE YEMEĞİNİ ASLA ES GEÇMEYİN!

Vücudunuzun zararlı dokularını onarabilmesi, ideal miktarlarını sabit yakalayabilmesi, kilo problemi varsa bunlardan kurtulabilmesi için gece yarısı saat 24.00-02.00 arasında hormon üretip bakımını yapması gereklidir.Bedenimiz gece bu yapılanma harekâtını öğlen yediğimiz yemeklerde bulunan proteinler, yağlar, vitamin ve mineralleri kullanarak yapar.

Bu sebeple öğlen yemeğinde yediğimiz besinler sağlık ve hoşluğunuz için hayati ehemmiyet taşır. Bu yemeği yalnızca tost veya ekmek arası bir yiyecek ile geçiştirirseniz veya yemez işim var deyip atlarsanız, vücudunuz da bakım yapamaz ve sizin sağlık ve hoşluğunuzu geçiştirir.

ACIKMADAN SOFRAYA OTURMAYIN!

“Nasıl bebekleri beslediğinizde iyice acıkmadan bir sonraki öğünü yedirmeye çalışmıyorsanız,aynı biçimde siz de akşam iyice acıkmadan yemeyin” diyen Dr.Fevzi Özgönül, laflarına şu biçimde devam etti; “Öğlen yediğiniz yemeklerin iyice hazmedilebilmesi için bazen sindirim sisteminin 8-10 saate lüzumu olur. Bu sistemin topallamaması için akşam yemeği için iyice acıkmayı beklemeliyiz. Ayrıca gece rahat bir uyku yatabilmemiz için de sindirim sistemimizin dinlenmeye geçmesi gerekir, bu sebeple gece muhtemel olduğunca ham ve hazmı güç olan salata ve meyve yememeliyiz. Gece seçim edeceğimiz yemekler, pişmiş sebze yemekleri veya hazmı kolay olan çorba cinsi yemekler olmalıdır” dedi.