Koku duyusunu çoğaldırmak için neler yapılabilir değişik şeyler koklayın!
Sağlık Yazıları

Koku duyusunu çoğaldırmak için neler yapılabilir değişik şeyler koklayın!

İlerleyen yaşla birlikte koku alma duyusunda ciddi düşüşler yaşanabiliyor. Koku alma duyusu sıhhatimiz için sandığınızdan çok daha fazla değerli. Yıl başında ülkemizde görülmeye başlanan koronavirüs sebebiyle de koku alma duyusunda kayıplar yaşandı. Peki koku duyusunu geliştirmek için neler yapılabilir? Koku alma duyusunu çoğaldıracak teklifler haberimizde!

Azıcık daha fazla koklayın

Araştırmalar, azıcık daha uzun vakit koklamanın beyninizin bilgi harekâta maharetini artırabileceğini ve bunun kokuları tanımaya destekçi olabileceğini gösteriyor. Ayrıca daha uzun vakit kokladığınızda daha fazla koku molekülünü soluma meylinde olursunuz ve bu da kokuyu daha iyi idrak etmenize destekçi olabilir.

Değişik şeyler koklayın

Koku alma duyunuzu ne kadar değişik şeyler için kullanırsanızo kadar geilişir. Kokuyu net bir şekilde idrak etmek için aromatik kokuları yakından koklamayı sınayabilirsiniz. Bunun için yararlanabileceğiniz gıdalar şunlar: Mango, zeytinyağı, kahve, çikolata, taze bir araya gelmiş otlar ve çay.

Koku alma duyunuzu dışarıdan destekleyin

Bu duyunun kısmen veya tamamen kaybedilmesi, B12 vitamini beceriksizliğinin de bir göstergesi olabilir. B12 beceriksizliğini bitirmek için balık, et, yumurtayı ve peynir, süt, yoğurt gibi süt mahsullerini yiyin. Bu besinleri yemeden evvel koklamayı da unutmayın.

Koku IQ’nuzu oluşturun

Herkes yalnızca etrafındaki nesneleri koklayarak “koku IQ’sunu” geliştirebilir. Almanya’daki Dresden Üniversitesi Koku ve Tat Muayenehanesinde yapılan araştırma, insnaların “koku soğancığı”nı eğitimle geliştirebileceğini belirtiyor. Tahlilciler, vasati koku alma duyusuna sahip şahısların koku soğancıklarının ebadını, günde iki kere her biri takribî 30 saniye müddetle dört aroma denemesine artırabileceklerine ilave etti.

Şunu deneyin: İşe taze kahve, muz, sabun veya şampuan ve peynir gibi hoşlandığınız dört kokuyu seçerek başlayın. Sonra her gün, burnunuzun içindeki reseptörleri uyarmak için her birini ayrı ayrı koklamak için iki dakikanızı ayırın. Bunu bir hafta süresince günde en az dört kere yinelemeye çalışın ve ardından başka kokulara geçin.

Sigarayı vazgeçin

Amerika’daki NYU Diş Doktorluğu Fakültesinde temel bilim ve kraniyofasiyal biyoloji profesörü olan Dr. Andrew Spielman’a göre, sigara içenler pek çok besinin tadını sigaraya başlamadan evvelki kadar yoğun bir biçimde alamıyorlar zira sigara içmek koku alma duyularını yok ediyor hatta zamanla tat alma yeteneklerini harcıyor.