Fibromiyalji nedir? Fibromiyalji rehabilitasyonu nasıldır?
Sağlık Yazıları

Fibromiyalji nedir? Fibromiyalji rehabilitasyonu nasıldır?

Amerika’da yapılan araştırmalara göre, istatistiklerde kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır ve aynı zamanda teşhis koymada oldukça güç bir belirtidir. İş yaşamını ve ekonomiyi etkilemekte olan bu mesele yaygın adale sızıları, baş sızısı, bitkinlik, yorgunluk, halsizlik, uyku kumpassızlıkları, depresif hücumlar olarak belirtilen bir belirtidir.

Bu belirtinin sebebi bütün olarak bilinenememektedir. Ancak asap sistemi, idrak etme bozukluğu, adale ve adale işlevlerinin çalışmasında bir hayli faktörlerin neden olabileceği düşünülmektedir. Bu belirtiyi yaşayan şahıslarda özellikle ortak yaşayan şahıslarda ortak noktalar görülmektedir. Herşeyden çok tez etkilenen ve hassasiyet, çok tez değişen duygu vaziyetleri bireylerin hastalığıdır ve fazla stresli zamanlarda bu şahıslarda zaman zaman sızıların çoğalma olasılığı oldukça yüksektir.

Fibromiyalji sendromu hastalığı

Fibromiyalji belirtisinin rehabilitasyon usulleri nelerdir?

Bu belirtiyi olan bireylerin hem hasta hemde yakınlarının eğitimi bilgilendirilmesi hemde bilgilere erişilmelidir. Aynı zamanda hastaya fizik rehabilitasyonu, yeni yeni geliştirilen aktif ilaç rehabilitasyonu, kumpaslı olarak yapılması uygun görülen egzersizler yer almaktadır.