Genel Sağlık

Kilolu olmanızın sebepleri neler?

.jpg

Yaptığınız sıkı perhizler ve yorucu egzersizlerle üzerinize yapışan kilolarınıza bir cinsli veda edemiyorsanız öğrenmeniz gereken ‘saklı’ nedenler var!

21981.jpg

Uyku sorunu

Uykusuzluk veya az yatmak, leptin hormonunun seviyesini düşürüyor. Leptin hormonu bedende metabolizmanın süratlenmesine takviyeci oluyor ve açlık hissini önlüyor.

21973.jpg

Genetik mirasınız

Araştırmalar kiloluluğa yol açan gen sayısının 30-100 arasında olduğunu söylüyor. Hekimlere göre gelecekte bu gen vaziyetini dengeleyecek ilaçların çıkabileceğini söylüyorlar.

21974.jpg

İlaçlarınız

Bazı bunalım ilaçları, tansiyon ilaçları, doğum hakimiyet hapları, diyabet ilaçları, insülin iğneleri kilo almaya neden olanlar arasında yer alıyor.

21975.jpg

Klimalardan kaçın!

Üşüdüğümüzde veya terlediğimizde bedenimiz ısıyı ayarlamak zorunda kalır ve bunun için enerji yakar.

Vasati ve doğru ısıda beden ekstra enerji tüketmez.

21976.jpg

Evlilik

Evlilik, yemek alışkanlıklarının hem kadın, hem erkek için değişmesine neden oluyor. Erkekler evlenince daha sıhhatli besleniyorlar ancak kadınlar daha büyük porsiyonlar ve daha fazla et harcar hale geliyorlar.

21977.jpg

Yaşınız

20 yaşına kadar vasati her ay 300 gram alıyoruz. İhtiyarladıkça adale grubundan kaybediyoruz. 25-30 yaşlarında kilo daha da çoğalır. Menopoz yarıyılında östrojen eksildiği için ekstra kilolar da alınır.

21978.jpg

Nikotini vazgeçin!

Sigarayı vazgeçenlerde kilo çoğalışı görülüyor ancak bunun için sigara kullanmaya devam etmemelisiniz.

21979.jpg

Stres yapmayın!

Stres, kortizol denilen bir madde salgılanmasına neden oluyor.