KEKEMELİK
Hastalıklar

KEKEMELİK

Çocukluk senelerinde başlayan sözcükleri bir çırpıda söyleyebilme güçlüğünün sebepleri öğrenilemese de gidermek sanıldığı gibi olanaksız değil.

Kekemelik nedir?

Kekemelik bir hastalık değildir. Bireyler, meçhul sebeplerle bazı sözcükleri bir çırpıda söylemekte zorlanırlar. Heceleri yineleye yineleye sözcüğü bitirmeye çalışırlar. Kekemelik yalnızca emin seviyedeki bireylerin karşılaştıkları bir mesele değildir. Zekâ, ailevi gidişat ve karakter özellikleri kekeme olmakta bir miktar değildir. Ancak kekemelik daha çok oğullarda görülür.

İnsanlar neden kekeler?

Kekemeliğin sebebi ya da sebepleri hakkında bir hayli kuram ileri sürülüyor. Beyinin dinlediklerini hakimiyet etme mekanizmasında, konuşmayı sağlayan adalelere zorunlu emri vermenin kumpaslı olmamasından kaynaklandığı belirtiliyor. Çocuklukta yaşanan üzücü hadiseler ve büyük fobiler de beynin bu mekanizmasının kumpaslı çalışmasını önleyebiliyor. Kekemeliğin sebepleri hakkında yapılan açıklamalar şimdilik birer kuram olmaktan ileri gitmiyor.

Nasıl rehabilitasyon edilir?

Tıpkı hasarlı alışkanlıklar gibi kekemeliğin rehabilitasyonunda da öncelikle şahsın bu meseleden kurtulmayı kesin olarak istemesi ve sabırla gayret etmeyi göze alması gerekiyor. Konuşma terapilerinin büyük bereket sağladığı öğreniliyor. Bazı kompleksler ve içine kapanık olmak gibi ruhsal meseleler kekemeliği tetikleyen sebeplerin başında geliyor. Şahsın evvel kendine güvenmeyi bilmesi ve meselesinden utanç dinlememeyi muvaffak olması çok ehemmiyetli.

Kekeme bir bireyi dinlerken ne yapmalı?

Bir kekeme size bir şeyler söylemeye çalışırken, onu sabırla dinlemelisiniz. Sözcüğün sonu bir cinsli gelemiyor diye sabırsızlandığınızı, bunaldığınızı emin ederseniz, karşınızdaki şahsın işini daha da güçleştirirsiniz. Şayet siz sakin sakin, sıradan bir konuşmayı dinler gibi davranırsanız, mesele büyük miktarda analiz etilir. Sakın karşınızda kekeleyen bireyi kasvetten kurtarmak için onun söylemekte zorlandığı sözcüğü siz bitirmeyin. Vazgeçin, lafını kendisi bitirsin.

Çocuklar, zamanla kekemelikten kurtulabilirler mi?

Kekemeliğin kalıtsal olabileceği de iddia ediliyor. Bazı çocuklar, yaşadıkları ehemmiyetli vakalardan sonra konuşurken kekelemeye başlarlar. Dört yaşında konuşurken kekeleyen her beş çocuktan dördü, ergenlik çağında bu meseleden kurtulmuş oluyor. Ama nasıl olsa çocuk gelişince bu tasadan kurtulacak görüşüyle terapi yaptırmamak yanılgı olur. Çocuğa telaşlanmadan ağır ağır konuşmasını öğretebilirseniz, kekemelikten kurtulması kolaylaşır.

Derleyen: Azize BERGIN

Kaynak: habersaglik.com