Kalp Krizi Bulguları Nelerdir? Rehabilitasyon Usulleri
Genel Sağlık

Kalp Krizi Bulguları Nelerdir? Rehabilitasyon Usulleri

Kalp krizi göstergesinden bir tanesi göğüste sızıdır. Kalp krizi geçiren bireyler genellikle göğüslerinin orta kısmında büyük bir baskı, sıkışma ve sızı sezerler. Bunun yanı gizeme soluk darlığı da yaşanır. Kalp damalarının tıkanması neticesinde kalp oksijensiz kalır ve bu da kalp krizine yol açar. Kalp krizi geçiren bireyler de bunu bazı bulguları takip ederek kısa bir vakitte kavrayabilir. Kalp krizi nasıl anlaşılır diye merak eden bireylere söylenebilecek öbür bulguları ise şunlardır:

Kalp Krizi Bulguları Nelerdir?

Terleme, Bulantı ve kusma, Baş dönmesi, Sol kolda anlaşma.

Kalp Krizi Tehlikesini Çoğaldıran Etmenler

Kalp krizinin sebeplerinden bir tanesi genetik etkenlerdir. Ailesinde kalp rahatsızlığı olan bireylerin kumpaslı olarak tetkik olmasında berekete vardır. Kalp krizi nasıl önlenir mevzusunda kumpaslı hakimiyet oldukça ehemmiyetlidir. Bunun yanı gizeme dışsal etkenler sebebiyle de kalp krizi olabilir. Kalp krizi tehlikesini çoğaldıran etmenler ise şöyledir:

Sigara içmek, Bedende bulunan yağ oranının fazla olması, Yüksek tansiyon, Diyabet hastalığı.

Kalp Krizi İçin Rehabilitasyon Usulleri

Kalp krizi rehabilitasyonunda uygulanacak olan usuller krizin hangi safhasında olunduğuna göre değişebilir. Kalp damar tıkanıklığı olan bireyler bu tıkanıklığı açtırmak için rehabilitasyon olmalıdır. Bu rehabilitasyonun yapılmadığı gidişatlarda kalp krizi geçirmek çok yüksek bir olasılıktır. Kalp krizi anında neler yapılmalı sualinin yanıtı ise acil servisin aranmasıdır. Bunun yanı gizeme etraftaki oksijen ölçüsünü çoğaldıracak şeylerin yapılması da ehemmiyetlidir. Kalp krizlerinde rehabilitasyon olarak kan sulandırıcı ilaçlar kullanılır. Bu surattan da kalp krizi geçirdiğini kavrayan bireylerin aspirin almaları zorunludur. Kalp krizi geçiren bir şahıs için yapılamaması gereken esas şey ise sıcak ya da soğuk duşun altına sokulmasıdır. Hem soğuk hem de sıcak duş kalp damarlarını makûs bir biçimde etkileyecektir.

Bayanlarda Saklı Kalp Krizi Bulguları Tıklayın !

Kalp Krizinin Erken Bulguları Nelerdir? Tıklayın !

Kalp krizi geldiğinde ne napılmalı? Tıklayın !

Saklı kalp krizi Nedir? Tıklayın !

Kalp krizinden bir ay evvel bedendeki sinyaller Tıklayın !

Etiketler

anjio Damar tıkanıklığı kalp krizi kalp krizi bulguları kalp krizi rehabilitasyonu