Genel Sağlık

İyi bir ebeveyn olmak için…

.jpg

Aralıksız değişen kumpasa ve balanslara ayak uyduran ebeveyn olmak güç gibi görünse de bunu muvaffak olmak şuurlu anne ve babaların elinde… Spiritüel Yaşam Danışmanı Tuba Küçükaksu, çocuk eğitiminde esasın sevgiye sabrettiğini belirterek, anne ve babaları çağa uydurmak mevzusunda uyarıyor.

Peki muhteşem bir ebeveyn olmak için ne yapmalı?

İşte yeni çağ uzmanlarının bu mevzuya verdikleri yanıtlar!

32343.jpg

0-6 yaş: O bir kral/kraliçe!

0-6 yaş arası olan ilk safhada çocuğa bir kral ya da kraliçe gibi davranın. Çocuğunuza bol bol alaka, sevgi ve şefkat gösterin. 0-6 yaş arasındaki çocuk çok alakadan şımarmaz. Elinizden geleni yapın, ama çocuğunuza hep sevgi gösterin.

Çocuğa müdahale etmeyi eksiltmeniz de ehemmiyet taşır. Başka Bir Deyişle, bu yaştaki çocukları yönet etmek güçtür; aralıksız sualler sorarlar, bir yerlere tırmanırlar, koştururlar, uğraşması güçtür. Ebeveynler aralıksız; ‘Bunu yapma, şunu yapma, o senin için değil ’ dediklerinde, aralıksız ‘Hayır ’ demiş olurlar. O zaman çocuk saldırgan olmaya başlar. Çocuğa sıklıkla ‘Hayır ’ deniliyorsa, saldırganlaşır, zira çocuk, ‘Hayır ’ı kabul edecek bir sisteme sahip değildir. ‘Hayır ’ demeyi muhtemel olduğunca eksiltin. Onun isteklerine uymaya çalışın.

32346.jpg

Elbette, çocuğun çoğu isteğini yerine getiremezsiniz, her isteğini yerine getirmeniz imkânsızdır, mali gidişatınız elvermiyor olabilir, istediği şey kendisi için tehlikesiz olmayabilir. Şayet bir isteğini karşılayamıyorsanız, bunu ona muhakkak etmeyin. Muhtemel olduğunca, bunu çocuğa göstermemeye ve bunun bir hevese dönüşmesini önlemeye çalışın.

15681.jpg

Yetişkinler olarak bizler dahi kendimize hayır demekte zorlanırız.

Bunu sıklıkla yaşarız. Çocuğunuzu markete götürdüğünüzde, büyük bir oyuncak görür, büyülenmiştir ve onu ister. Pahalı olduğu, satın alamayacağınız mevzusunda onu ikna etmeye çalışırsınız. Biz büyükler dahi bunu kavramakta zorlanırken, çocuğun kavraması da güçtür. Muhtemel olduğunca çocuğa ‘Hayır ’ dememeye çalışın.

14303.jpg

6-12 yaş: O bir prens/prenses!

6-12 yaş arası çocuğa bir prens gibi davranın.Başka Bir Deyişle, serbestliği ve disiplini dengeleyin. Çocuğunuzu güçle hakimiyet edemezsiniz. Doğru şartlanmayı sağlayarak, doğru hayat görüşleri ve fikirlerle şartlayarak, tamsal yaklaşımlarla, kendiniz misal olarak, tamsal fikirlerle şartlayabilirsiniz. Çocuğunuzun, çalışmaya ve gayretliliğe, ilişkilere, zenginliğe saygı dinlemesini istiyorsanız, o siz olun.

32344.jpg

Birlikte bir şeyler yaptığınızda natürel olarak sizi taklit ettiğini göreceksiniz.

Birbirlerine haykıran ebeveynler görürlerse, çocuğunuzun da size haykırmaya başladığını göreceksiniz. Ona, ‘Haykırma, sen ufaksın! ’ diyemezsiniz; zira o yalnızca takip ediyordur, sizi izliyordur. Söylediklerinizi dinlemez, yalnızca görüneni taklit eder. Hakimiyetimizde olmayan o kadar çok efor var ki, edineceği dostlar, hayatın ona yaşatacakları, ama ebeveynler iyileştirici tesire sahip olabilir.

9345.jpg

12 yaş sonrası: Artık o bir dost!

12 yaş sonrası çocuğa bir dost gibi davranın. 12 yaşından sonra, çocuk sadece bir dosttur, başka bir deyişle denksinizdir. Doğrusu, hayatın her düzeyinde çocuk ile denksinizdir. Ve her zaman sevginin yanında saygı da dinlemelisiniz; zira saygı dinlenen çocuklar muhteşem erişkinlere dönüşürler. 12 yaşından sonra, bağlantıyı değiştirmelisiniz, emir kipiyle konuşmalar sona ermeli, nasihat ve denetlemelere dönüşmelidir.

18870.jpg

Ebeveynlerin, çocuğun yerinde sualler sorma kabiliyeti edinmesine, düşünmesine, karar vermesine takviye etmeleri çok bereketli olacaktır.

Sizin dediklerinizin bütün aksini söyleme veya yapma meyli göstermeleri de muhtemeldir. Onlara, ‘Eve erken gel ’ dediğinizde, geç gelebilir. ‘Onunla oynama ’ dediğinizde ‘Oynayacağım ’ diyebilir. Bir kursa gitmesini nasihat ettiğinizde yalanlayabilir.

22944.jpg

Çocuklar genellikle bu ‘Hayır ’ evresinden geçerler. Bu çocuğun şahsiyet yaradılışının natürel bir düzeyidir, zira çocuğun kendini ispatlamaya gereksinimi vardır. Bu safhada kim olduğunu keşfetmeye çalışıyordur. ‘Ben kimim, kimliğim ne? ’ diyordur. Zira kendini artık birinin kızı ya da oğlu gibi görmüyordur. Kendini ebeveynlerinden ayrı yakalamaya çalışır ve kendi kimliğini arar. Bu süreçte, yaptığınız en manalı teklifleri dahi yalanlayabilir.

18872.jpg

Sevgi her zaman iyileştirir!

Ebeveynlik bilinmesi güç sanatlardan biridir, zira hem akla hem de kalbe direnir.

Hayat şartları suratından çocuklarınıza bu tekliflerin hiçbirini veremediyseniz, kendinizi umutsuz ya da kabahatli sezmenizi istemiyorum. Sevgi hayatın her düzeyinde iyileştiricidir. Hiçbir şey için asla geç değildir. Çocuğunuz 65 yaşında olsa dahi ve siz 90 ’ınıza gelmiş olsanız da, yeniden de çocuğunuzu sevebilir ve iyileştirebilirsiniz. İyileşme her zaman olabilir.

28133.jpg
.