Genel Sağlık

Bahar mevsimi için doğal detoks reçetesi!

Detoksla kendinizi yenileyin!

.jpg

Vücudunuz da bahara hazır mı?

Tıpkı doğa gibi bahar mevsimi bedenimiz için de bir yenilenme fırsatıdır. Ayağınıza gelen bu detoks fırsatını kaçırmayın ve bedeninize destek edin. Hoşluğunuzda çiçekler açacak.

24173.jpg

Günde sadece 8 kadeh su içerek daha sağlıklı ve dinç sezmek olası. Susuzluk, uzuvları da cildi de süratle ihtiyarlatıyor. İhtiyarladıkça susama mekanizması bozuluyor, çay-kahve gibi meşrubatlar susamayı eksiltiyor, böylece bedenin susuzluğu çoğalıyor. Bu surattan susamayı beklemeksizin su içmeyi alışkanlık edinmek gerekiyor.

21409.jpg

Sağlıklı ve genç kalmak için liften zengin beslenme cinsini seçim etmek, yeşil lifli sebze-meyveler harcamak ehemmiyet taşıyor.

Sadece bir çorba kaşığı kadar, beslenmenin yüzde 20 ’sini geçmeyen ‘nebatsal işlenmemiş yağ’ ve yüzde 15 oranında protein günlük beslenmenin olmazsa olmazları…

21804.jpg

Protein denince her ne kadar usumuza hayvansal yiyecekler gelse de, bizi kemik erimesi ve sağlık meselelerinden gözeten temel proteinler baklagiller, işlenmemiş soya ve mahsullerinden oluşuyor. Hayvansal mahsullerden en sağlıklı olanlar ise organik süzme keçi sütü, yoğurdu ve peyniri, yumurta beyazı ve organik köy tavuğu… Alınacak lif ölçüsünü ayarlayabilmenin en kolay yolu, iki ara öğünde az şekerli mevsim meyvesi, sabah kahvaltısında ise işlenmemiş hububat gevrekleri seçim etmek…

17222.jpg

Yatarken gençleşiyoruz, uyumadan evvel yersek ihtiyarlıyoruz. Detoks için uykuları tertip etmek ehemmiyetli. Mevsim dönümlerinde geç saatlerde yatmaya alışınca bunu geri çevirmesi de efor oluyor… Sabah erken kalkmak, akşam en geç saat 12 ’de yatmak ve en az 7 saat yatmak faydalı.

Uykuda hücrelerin tamir mekanizmaları çalışıyor. Günlük stres, kortisol ve norepinefrin salınımı ile surat ve uzuvlarımızın ihtiyarlamasına neden oluyor. Makûs nörotransmiterlerin bedenimizden uzaklaştırılması için nitelikli bir uyku gerekiyor. Uyku esnasında gençlik hormonunun yanı gizeme cilt ve korunma sistemini kuvvetlendiren melatonin salınıyor.

4651.jpg

Geç saatlerde alınan içki erken saatlerde uyandırırken, uyumadan evvel yenen gıdalar gençlik hormonunun salınımına mani oluyor.

14666.jpg

Mevsim dönümlerinden en çok etkilenen ve detox uygulanması gereken uzuv karaciğerdir. Karaciğeri en çok destekleyen yiyecekler; zerdeçal, enginar ve hindiba. Enginarı pişmiş veya hamdan salataya ilave ederek en az haftada dört adet harcamak gerekiyor. Bir tatlı kaşığı zerdeçal yemeklere parçalanarak harcanınca karaciğeri arınıcı tesirine ek olarak sindirimi hafifletiyor; eklem sızılarını eksiltiyor.