Güneşderi korunmanın yolları nelerdir en az kaç etken krem kullanılmalıdır kansere neden olur mu?
Sağlık Yazıları

Güneşderi korunmanın yolları nelerdir en az kaç etken krem kullanılmalıdır kansere neden olur mu?

Güneş her zaman bize sağlık vermez.Uzun müddet güneş altında kalan cildimizde yanık oluşması bir yana, kansere kadar gidebilen farklılıklar da olabilir diyen Dr.Fevzi Özgönül, ‘Güneş gözetici krem sürmek de bizim çok daha uzun müddet güneş altında kalmamız için değil, güneşte kaldığımız müddet içinde bizi gözetmesi içindir. Bu sebeple nasıl olsa güneş gözeticim var çok daha uzun müddet güneş bana hasar vermez diye düşünmemeliyiz.‘dedi.

GÜNEŞ KREMİ SEÇERKEN NEYE DİKKAT EİDLMELİ?

Yaz mevsimin başlayacağı ve dolayısıyla havaların  daha da ısınacağı şu günlerde, güneş varsayıldığı gibi bize sadece sağlık mı verecek?Güneşderi korunmak için kullandığımız güneş gözeticiler gerçekten bizi koruyabilecek mi? Güneş gözetici seçerken neye dikkat etmeliyiz? Güneş her zaman bize sağlık vermez.Uzun müddet güneş altında kalan cildimizde yanık oluşması bir yana, tenin ihtiyarlamasına, kirletilmelere, bazı bireylerde allerjik tepkine hatta kansere kadar gidebilen farklılıklar da olabilir. Bu sebeple güneşderi yararlanırken bazı tedbirler almamız lüzumludur.

Tİ’YE ALMADIĞIMIZ GÜNEŞ GERÇEĞİNDE…

Güneş gözetici kremler doğru tercih yapıldığında ve doğru uygulandığında hem yanıktan hem de güneşin hasarlı tesirlerinden bizi koruyabilir. Güneşderi gelen ve güneş altındayken bizi etkileyen ışınlardan ultraviyole B UVB güneş yanığından mesuldür. Ultraviyole A   UVA ise tenin daha derin tabakalarına erişerek kanser yaradılışından mesul olur.Güneş gözetici ‘kremlerin üzerinde yazan koruma etmeni olan SPF gerçeğinde kullanılan mahsulün UVB den ne derece gözettiğini gösterir.‘ Ciltte ortaya çıkan kızarıklık ve güneş altında kalma süresi kullanılan etken sayısına bağlı olarak değişmektedir.

EN AZ 30 SPF KULLANMAKTA FAYDA VAR!

Güneş gözetici krem seçerken en azından hem UVA hem de UVB tesirli bir gözetici seçmekte ve bu gözeticinin en az 30 etmenli olmasına özen göstereceğiz. Değişik cilt tipinde olan bireylere de ehemmiyetli nasihatlerde bulundu. Cildi yağlı olan şahıslar jel veya su bazlı mahsulleri seçim etmeliler. Kuru cildi olanlar krem bazlı mahsulleri kullanmaları daha uygun olur.