Yazın grip olunur mu gribim geçmiyor neden diye soruyorsanız nedeni diş fırçası olabilir
Sağlık Yazıları

Yazın grip olunur mu gribim geçmiyor neden diye soruyorsanız nedeni diş fırçası olabilir

Yazın grip olunur mu? Grip neden geçmez? “Gribim bir cinsli geçimiyor neden?” diye soruyorsanız muhtemel nedenleri sizler için derledik. Öncelikle gribinizin geçmemesinin sebebi diş fırçanız olabilir. “Diş fırçası ne ilgisi var?” diye sorduğunuzu dinler gibiyiz. İşte sizlere grip ve diş fırçası arasındaki ilişkinin yanıtı…

YAZIN GRİP OLUR MU?

Grip,mevsim dinlemeyen yazın ya da kışın farketmeden görülen bir hastalıktır.Ve gripte ağız ve diş bakımı önemlidir.Bu hastalıkta öncelikli olarak diş fırçanızın hijyenine ekstra dikkat etmek gerekir.Dentsudiye Ağız ve Diş Sıhhati Polikliniği Takma Uzmanı İlker Arslan mevzu ile alakalı bigliler verdi. Sıcak havaların gripten gözetici tesiri olduğu düşünülse de, yaz aylarında ateş, halsizlik, adale sızıları ile gelen gribin çoğu zaman sebebi havalandırma ve klima olabiliyor.

GRİPLİYKEN DİŞ FIRÇANIZI KESİNLİKLE DEĞİŞTİRİN

Gripliyken ilaç ve yardımlar alırken , ellerimizi de sık sık akışkan sabun ile yıkamaya özen gösteriyoruz. Peki ya diş fırçamızın hijyenine aynı ehemmiyeti veriyor muyuz? Takma Uzmanı İlker Arslan laflarına şöyle devam etti; Grip virüsü ağız yoluyla çok kolay bulaşan bir hastalıktır. Grip olduğunuzda ağzınıza soktuğunuz her şey bütün olarak virüs taşımaktadır.Grip geçiren hastalarda grip zamanınca kullanılan diş fırçası üzerinde bu hastalığa neden olan virüsler bol ölçüde birikir. Bakterilerden değişik olarak virüsler beden dışında da çok uzun müddet canlılıklarını sürdürebilirler ve tekerrür uygun etraf bulunduğunda hastalığa neden olurlar. Bu sebeple grip olduğunuzda kullandığınız diş fırçasını hastalığı atlattıktan sonra yenisi ile değiştirmek , bedeninizin nekahet yarıyılında tekerrür yoğun biçimde virüslere maruz kalmasını yasaklayacaktır. Grip olduğunuz sürece kullandığınız diş macununu fırçanın üzerine sıkarken tüpün ağzının fırçaya değdirilmemesi de doğru bir tavır olacaktır.

NEBAT ÇAYLARI DİŞLERİNİZİ ÇÜRÜTEBİLİR

Takma Uzmanı İlker Arslan son olarak şunları ilave etti; Ayrıca gripliyken bol bol harcadığınız portakal suyu veya ballı nebat çaylarından sonra şayet ağzınızı çalkalamaz, dişlerinizi fırçalamazsanız ; bu gidişat çürük başlangıcına veya diş eti hastalıklarına neden olabilir. Her ne kadar bu yarıyılda diş etinizin alınganlaşması sebebi ile fırçalamak istemiyor olsanız da gripliyken hijyeninize iki katı özen göstermeniz gerekmektedir.