Günde kaç litre su içilmelidir uzmanlar erkeklerin daha çok su içmesin gerektiğini söylüyor
Sağlık Yazıları

Günde kaç litre su içilmelidir uzmanlar erkeklerin daha çok su içmesin gerektiğini söylüyor

Sıcak havalardaki çoğalışın devam etmesiyle beraber besin zehirlenmeleri, güneş çarpmaları gibi hadiseler de arkasıydı. Herkes, “yazın günde kaç litre su içilmesi gerekiyor” diye sorarken uzmanlar erkeklerin bayanlardan daha fazla su harcaması gerektiğini belirtti. Besin zehirlenmesinden korunmak için de sarihte vazgeçilen, dolaba konulmayan gıdaların harcanmaması gerektiği vurgulandı.

SICAK HAVALARDA BESİN ZEHİRLENMESİNE DİKKAT

Yükselen sıcaklıkların ve nemin yurttaşların yemek yeme alışkanlıklarında da farklılığa neden olduğunu belirten Bahçeşehir Üniversitesi BAU Öğr. Görevlisi Bilge Koç, dolapta saklanmayan ve sarihte kalan tüm gıdaların besin zehirlenmesine yol kalemtıraşını söyledi.

MEYVE-SEBZELERE DİKKAT

Yaz aylarında artan sebze, meyve tüketimi besin zehirlenmelerinde birliktesi getiriyor. Sıcak havada harcadığımız gıdalarda artan mikroorganizmaların üremeye başlaması besin zehirlenmesine neden olabiliyor. BAU Öğr. Görevlisi Bilge Koç, yalnızca sebze, meyve tüketimi değil, çay ve kahve gibi meşrubatların da bedende su kaybına neden olduğunu söyleyerek beslenme mevzusunda tekliflerde bulundu.

SON KULLANMA TARİHİNE KESİNLİKLE BAKIN

Yiyeceklerde bulunan mikroorganizmaların üremeye başlayarak besin zehirlenmesine yol açabileceğini söyleyen  Bilge Koç, şunları söyledi: “Dolapta saklanmayarak, sarihte kalan tüm besinler yazın besin zehirlenmelerine yol açabilir. Pişmiş besinler tekerrür tekerrür ısıtılmamalı, meyve ve sebzeler bol suyla hoşça yıkanmalı, yiyeceği hazırlayan bireyin el ve tırnak pakliği de iyi olmalı. Mahsulleri alırken imal ve son kullanma tarihine dikkat etmeliyiz. Şayet konserve kullanılacaksa, mahsulün paketi ezik olmamalı ya da kapağı şiş olmamalıdır. Bu cins konserveler içindeki mahsulün bozuk olduğunu gösterir”

“ERKEKLER DAHA FAZLA SU HARCAMALI” 

Yaz aylarında bedenin ter ile kaybedeceği suyun tekerrürden bedene geri kazanılmasının ehemmiyetli olduğunu belirten Bilge Koç, “Su lüzumu fertten ferde değişkenlik gösteriyor. Özellikle yaz aylarında bayanlar günde 2-2,5 lt, erkekler ise günde 2,5-3 lt su içmeliler. Sıcak yaz günlerinde su içeriğinin öbür meyvelere göre daha yüksek olduğu karpuz ve kavun gibi meyveleri seçim etmeliyiz. Bir ara öğün de karpuz harcandıysa öbür ara öğünde kiraz, elma, kavun vb. değişik bir meyve seçim edilmesi bu spektrumu sağlayacaktır” biçiminde konuştu.

 HAMUR İŞİ YERİNE DONDURMA YİYİN

Fertlerin yaşam biçimine göre günde 3 ana öğün ve 2-4 ara öğün biçiminde beslenmesini öneren Öğr. Gör. Bilge Koç, “Genel olarak beslenmemizde kızartma, kavurma gibi yağlı gıdalar yerine daha çok ızgara seçim edilmelidir. Mevsiminde taze meyve sebze harcanmalıdır. Günde 2-3 porsiyon sebze ve 2-3 porsiyon meyve tüketimi bağışıklık sistemimiz için lüzumlu olan vitamin ve mineralleri karşılamaya yetecektir. Özellikle yeşil renkli sebzeler folik asit, potasyum ve C vitamini de zengin olduğu için seçim edilmelidir. Tatlı tüketiminde, hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar veya dondurma harcamak daha doğru bir seçim olacaktır” ifadelerini kullandı.

ÇAY-KAHVE YERİNE AYRAN İÇİN

Çay ve kahvenin de diüretik özellikleri sebebiyle bedenden su kaybına neden olduğunu ifade eden Koç, bu meşrubatların yerine ayran, şekersiz limonata, sade soda gibi meşrubatların seçim edilmesi gerektiğini belirtti.