Kilo vermekte güçlük sürüklüyorsanız yapmanız gerekenleri gözden geçirmelisiniz
Sağlık Yazıları

Kilo vermekte güçlük sürüklüyorsanız yapmanız gerekenleri gözden geçirmelisiniz

Kilo vermekte bazen güçlükler yaşayabiliyoruz. ‘Perhiz yapıyorum, spor yapıyorum ama yeniden de zayıflayamıyorum’ diyorsanız bu içeriğimize bir göz atmalısınız. İşte yapmanız gerekenler…

STRESTEN UZAK DURUN
İnsanların yoğun iş temposu ve günlük yaşamda karşılaştığı problemler sebebiyle strese girmeleri, perhiz yapan şahısların galibiyete erişmesini yasaklayan bir başka faktör. Bedeninizin stres altına girdiğinde salgıladığı hormonlar, sizi şeker alımını çekebilir. Yoga gibi uysallaştırıcı tesiri olan faaliyetlerde bulunmaya çalışın. Muz yiyerek, stresli anlarda kan tazyikinizi düzenleyebilirsiniz.

42853_6.jpg

ŞEKERİ HAYATINIZDAN ÇIKARTIN
Fazla şeker, kilo almayı tetikleyen ana faktör. Beden, fazla gelen şekeri yağ hücresi olarak meblağ. Çikolata ve kurabiye yemeyi vazgeçseniz ve bunların yerine bal veya kuru meyve yemeye başlasanız dahil aldığınız şeker ölçüyü çok daha yüksek olabilir. Gerçeğinde ne biçimde olursa olsun, şeker, perhiz yapanlar için asla alınmaması gereken yiyecek maddelerinin başında geliyor.

Her geçen gün aldığınız şeker ölçüsünü eksiltmeye çalışın.

42853_1.jpg

GÜNLÜK OLARAK KUMPASLI HAREKET EDİN
Haftada birkaç kere egzersiz yapmanıza rağmen hala kilo veremiyorsanız, günün geri kalanında da neler yaptığınıza dikkat faktörüz gerekiyor. Yapılan araştırmalar, insanların yüzde 80’inin önerilen egzersiz seviyeyi olan haftada beş gün günlük en az 30 dakika maksadını yakalatamadığını ortaya koyuyor. Yaşamınızın her anına egzersiz tabakayız gerekiyor. Bunun için merdiven çıkmak, işe bisikletle gitmek veya vasıtanızı gideceğiniz yerden uzağa park etmek gibi kolay tedbirler alabilirsiniz. Metabolizmanızı süratlendirmeniz için bu teklifler önemli.

42853_2.jpg

GIDALARI YAVAŞ YAVAŞ HARCAYIN VE İYİ ÇİĞNEYİN
İnsanların yüzde 60’ı beş dakika içinde yemek yiyerek, süratli günlük yaşam temposunda geri kalmamaya çalışıyor.

İyi hazmedilmeyen yiyecekler, iştahı hakimiyet eden hormonların da iyi çalışmamasına neden oluyor. Gıdaları daha uzun zaman çiğnemek için gayret edebilir, dostlarınızla beraber yemek yerken, herkesten sonra tamamlamayı hedefleyin.

42853_3.jpg

YARARLI DAHİ OLSA BAZI GIDALARI AZ HARCAMAYA ÇALIŞIN
Perhizdeyken belirli başlı gıda yiyeceklerini muhtemelen kestiniz ve yerine sıhhatli şeyler yemeye başladınız. Ancak çok fazla sıhhatli yiyecek harcamak da perhizinizin istenen neticeye ulaşmasını yasaklayabilir. Kuruyemiş ve bakliyat gibi gıdaların büyük kısmı besleyici olmasına karşın kapsadıkları kalori sebebiyle sizi gayenizden uzaklaştırabilir. Ceviz, badem ve fındık gibi gıdaları ara öğünlerde az ölçüde harcayarak hem diyetinize gözetebilir hem de bedeniniz için lüzumlu olan gıda öğelerini alabilirsiniz.

42853_4.jpg

UYKU İHTİYACINIZI ERTELEMEYİN VE KUMPASLI YATIN
Uzmanlar, perhizde yeterli derecede yatmanın ehemmiyet taşıdığını vurguluyor.

Uyku ayrıca hormonları da tertip etmesi sebebiyle perhizdeki galibiyeti doğrudan etkiliyor. Daha iyi bir uyku için, kendinize bir program yapın ve buna sadık kalın. Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya özen gösterin.

42853_5.jpg
.