Göz bitkinliği nedir? Göz bitkinliğinin bulguları nelerdir?
Sağlık Yazıları

Göz bitkinliği nedir? Göz bitkinliğinin bulguları nelerdir?

Göz bitkinliği, gözlerin uzun vakit ve yoğun bir biçimde kullanımı neticeyi bitkin düşmesidir. Bu rahatsız edici olabilir ama genelde dinlenmeyle geçmektedir. Göz bitkinliği genelde ciddi bir gidişat olmasa da seyrek başka bir problemin bulgusu olarak ortaya çıkabilir. İşte göz bitkinliğinin bulguları ve sebepleri sizler için derledik…

Göz Bitkinliğinin Bulguları

Yorgunluk
Göz ağrısı
Göz etrafında ağrıma
Bulanık görme
Çift görme
Baş ağrıları
Yanma hissi
Göz sulanması
Göz kuruması
Boyun ağrısı
Işığa karşı hassasiyet artışı
Göz batması

Göz Bitkinliğinin Sebepleri

Göz Adalelerinin Uzun Vakit Odaklanmış Halde Kalması
Göz adalelerinizi bilgisayar ekranı ya da kitap gibi bir objeye sabit bir biçimde uzunca bir vakit odaklanmış halde vazgeçerseniz göz adaleleri gerginleşir. Şayet bu adaleler uzun vakit gergin kalırsa bu adaleler yorulur ve duyarlı hale kazanç. Bu tıpkı bir spor ya da jimnastik yaptıktan sonra kullanılan adalelerimizin yorulmasına eş. Gözler olağan olarak yakın ve uzak objeler arasında odak noktasını kesintisiz değiştirme ilkesine göre çalışır.

Cılız Işık
Cılız bir ışık altında çalışıyorsanız ya da kitap okuyorsanız gözler odaklanmaya zorlanır ve göz adaleleri zamanla yorulur. Bu sebeple çalışma civarının yeterli ışıklandırılması gerekir.

Görme Problemleri
Göz bitkinliği görme gücünün zayıflamasından da kaynaklanabilir. Bu gidişata gözlük sırçalarının numara ayarının yapılmaması neden olabilir. Bu sebeple göz hekimine göz testi yaptırıp göz sırçalarının ayarının yapılması gerekir.

CRT Monitörleri
70 Hz den az tarama süratine sahip CRT monitörleri imgelerin titremesinden dolayı göz bitkinliğine neden olur. Bu monitörler yıprandıkça daha fazla titreşir ve gözün görüntüyü ayarlamak için sık sık odak noktasını değiştirmesine neden olur bu da göz yorulmasıyla sonuçlanır. Bu sebeple kullanılan monitörlerin fazla yıpranmadan değiştirilmesi gerekir.

Göze Doğrudan Işık Vurması
Göze doğrudan ışık gelmesi gözlerin odaklanmasını güçleştirir bu da göz adalelerinin yorulmasını sağlar. Bunu yasaklamak için etrafta gözümüze doğrudan gelen ışık olmamasına özen göstermeliyiz.

Kontrast
Kontrast bakılan objenin parlaklığıyla etrafın parlaklığı arasındaki farktır. Bu ikisi arasındaki fark fazla ise göz yorulmasına neden olabilir. Bunun misal olarak siyah zemin üzerindeki beyaz kağıt gösterilebilir.

Böyle vaziyetlerde bir uzmana müracaat eterek destek almanız önerilir…

 

Göz bitkinliğine iyi gelen çay tarifi

Meyan kökü çayı

Anti-enflamatuar özelliğiyle göz bitkinliğine iyi kazanç. Çay olarak içilmeli ve 6 haftadan fazla kullanılmamalıdır…