Genel Sağlık

Asla kurumayan bir cilt için…

.jpg

Kuru ciltler hoşluğunuz önüne geçiyor ve her zaman ekstra alaka istiyor.

Cildiye Uzmanı Dr. Eda Kumbasar cilt kuruluğunun sebeplerini bulgularını ve önlemek için neler yapılması gerektiğini anlatıyor.

32209.jpg

Kimlerde cilt kuruluğu görülür?

İnsanlar ihtiyarladıkça daha çok ortaya çıkan bir tablo olan kuru ten ‘Kserozis ’ olarak öğrenilir. İhtiyarlamayla birlikte daha kuru ve daha az yağlı bir cilt oluşur.

Tenin üst katmanının takribî yüzde 10 kadarlık bir kısmını su oluşturur. Bu katmandaki suyun eksilmesi tende çatlama, kaşıntı ve kuruluğa neden olur.

Cilt kuruluğu olan şahısların çoğunda altta uyuyan bir hastalık yoktur. Kuru cilde sahip olan şahısların büyük çoğunluğunu ise sık duş alan şahıslar oluşturur.

Atopik egzama, kalıtsal bazı hastalıklar, ihtiyosis, sedef gibi cilt hastalıkları, metabolik etmenler, tiroit bezinin yeterince çalışamaması, fazla kilo kaybı ve ilerleyen yaş kuru tene neden olan değişik faktörlerdir.

31429.jpg

Cilt kuruluğu nasıl anlaşılır, bulguları nelerdir?

Ten kuruluğunun ilk bulgusu, tende mat gri beyaz bir renktir. Kuruluk çoğaldıkça renk farklılığına ek olarak ciltte gerilme hissi, pul pul atanmalar, kepeklenme, ten yüzeyinde pürüzlenme, çatlaklar, yarıklanmalar oluşur. Kaşıntı, kuru tenin neden olduğu değişik bir şikayettir. Kuruluk tedavi edilmezse sonunda egzamalar oluşabilir.

21158.jpg

Cilt tipinin kuru, yağlı, karma nasıl olduğunu kavramak olası mı?

Tende kepeklenme, gerilme hissi ve kaşıntı şikayetleri varsa kuru cilt tipi olarak değerlendirilir.

Bazı şahıslarda ise surat bölgesinde özellikle yer yer müesseseye, kepeklenme fakat belirli bölgelerde ise yağlanma, parlama şikayeti olur. Bu tip ciltler ise karma cilt olarak değerlendirilir.

22254.jpg

Cilt kuruluğu özellikle hangi bölgelerde görülür?

Su kaybının regülasyonu, bedenin bölgelerine göre değişiklikler gösterir. Kuruluk kollarda, bacaklarda ve gövdede daha aşikar olur; zira bu bölgelerde daha az yağ bezleri vardır. Surat değişik beden bölgelerine göre daha su geçirmezdir. Ten iletkenliğinde ise lipitlerin yağların kritik rolleri vardır. Sık duş alındığında natürel ten lipitlerinin yine oluşabilmesi için yeterli zaman olmadığı için kuruluk özellikle yağ bezleri daha az olan kol ve bacaklarda daha aşikar olur.

28055.jpg

Cilt kuruluğunu önlemek için neler yapmalı?

Soğukta eldiven takın: Özellikle güz ve kış aylarında düşük nem oranına bağlı olarak daha sık ten kuruluğu gelişir.

Bu sebeple banyo ve duş süresi kısa yakalanmalı, duştan çıktıktan sonra kesinlikle cilt tipine uygun ıslatıcılar kullanılmalı.

Yağlı sabun kullanın: Sabunlar teni kuruttuğundan pH ’ı 5.5 sabunsuz arınıcılar veya yağ ve gliserin oranı yüksek sabunlar kullanılmalıdır.

Kimyasallardan korunun: Sık deterjan, aseton ve kimyevilerle temastan kaçınılmalıdır.

Ofisi ıslatın: Klima, düşük neme bağlı olarak cilt kuruluğuna neden olabilir. Odanın nem oranının düşük olmamasına dikkat edilmelidir.

17081.jpg

Cildin kurumaması için beslenmede nelere dikkat edilmeli?

Yaz aylarında terlemeye bağlı şahıslarda oluşan susuzluk hissi, su içilmesi için bireyi uyarır; fakat kış aylarında genellikle su tüketimi eksilir. Cilt kuruluğunu yasaklamak için dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli nokta bol su tüketimidir. Yalnızca suyla değil, nebat çayları ya da meyve sularından da lüzumlu akışkan lüzumu karşılanabilir.

Hızla oluşan kilo kayıpları, balanssız beslenme tende kuruluğa neden olur. Özellikle bol meyve ve sebze tüketimi cilt sağlımız için zorunludur. Doymamış yağ asitlerinden sıvıyağ zengin beslenme de cilt kuruluğunu önlemede fayda sağlar. Yemeklerde yeterli ölçüde sıvıyağ harcamakta fayda var.

20795.jpg
.