Gebelik nasıl anlaşılır? Gebeliğin bulguları nelerdir?
Sağlık Yazıları

Gebelik nasıl anlaşılır? Gebeliğin bulguları nelerdir?

Bir kadın için gebelik dünyadaki en hoş duygudur, kendinden ve beğendiği adamdan bir parçayı kendi içinde taşımak, onu geliştirmek, yaşatmak… En ehemmiyetlisi bir aile olmak, kendinden başka mesul olacağın ufacık bir canlının olması. Bu en hoş duyguyu herkesin tatması gerek! Gebelik bazı bireyler için hemen anlaşılan bir gidişatken bazı bireyler bunu geç farkedebiliyor. Herkesde aynı bulguları göstermemesi bunun nedeni, sizler için gebeliğin erken bulgularını hazırladık, şayet bunlara sahipseniz kesinlikle bir test yapın ve acilen bir uzmana görünün deriz…

Şişmiş ve acıyan memeler

Bu regl bulgusu olabileceği gibi hamilelik bulgusu da olabilir. Gebelik yarıyılında beden muhtelif hormonlar salgılamaya başlayacağından memelerde kabarıklık hissi ve acı dinlenebilir.

Bitkinlik

Olağan bir etkinlik sonrası sezilen bitkinlik natüreldir. Ancak gereğinden fazla bir bitkinlik hissediyorsanız bu erken hamileliğe dair bir semptom olabilir. Şayet birliktesi gecikmiş bir regl de mevcutsa yüksek olasılıkla hamilesinizdir.

Mide bulantısı

Özellikle sabahları uyandığınızda midenize bulandığını seziyorsanız ve hatta kusma gibi vaziyetlerle karşı karşıya kalıyorsanız hamile olma ihtimaliniz yüksektir. Zira gebelikle beraber hormonlarınız harekete geçer ve bu da mide bulantısına neden olabilir.

Kokulara ve yemeklere karşı duyarlılık

Gebelik yarıyılında kokulara ve yemeklere karşı hassasiyet oluşur. Bu sebeple de en küçük bir kokuyu alırsınız ve burnunuz son derece belirginleşir. Aynı biçimde tat alma duyunuzda da apaçık değişiklikler oluşur. Her zamankinden daha fazla tat alıyormuş gibi sezebilirsiniz. Bu da erken gebelik bulgularından biridir.

Küçük kanamalar ve kramplar

Bu size bir regl sancısı ya da kanaması gibi gelebilir ancak millet arasında ‘üzerine görmek ’ olarak da öğrenilen bu vaziyetle karşılaşmak muhtemeldir. Hamile olduğunuz halde tıpkı regl yarıyıllarındaki gibi kramplar hatta kanamalar yaşayabilirsiniz. Cenin henüz rahme yerleşirken bu gibi vaziyetlerle karşılaşmak muhtemeldir.

Ancak hamileliğin tespit etilmesinde en kesin bilgileri hamilelik testleri ya da sağlık kurumunda yaptırabileceğiniz kan testi verir. Şayet regliniz geciktiyse ve hamile kalma olasılığınız varsa kısa zamanda hekiminizle görüşmelisiniz.