Genel Sağlık

İlaç yerine bunları yeyin; sağlıklı yaşayın!

…..

.jpg

Hasta Olduğumuzda ya da kendimizi makûs sezdiğimizde içtiğimiz ilaçların haddi hesabı yok. Sizin ve metabolizmanızın en iyi ilacının tabiatta saklı olduğunu öğreniyor muydunuz? Daha güçlü bir bağışıklık sistemi için bu fantastik 10’luyu harcayın!

18552.jpg

Tavuk suyuna çorba

Virüslerle olan savaşınızda tavuk suyuna çorba kadar tesirli başka bir şey daha yoktur. Yalnızca bedeninizi virüslerden temizletmiyor aynı zamanda burun tıkanıklığına da iyi geliyor. Soğuk algınlığına karşı cerahat sökücü olması da cabası.

13920.jpg

Şifanıza baharat katın!

Tavuk çorbanızı tatlandırmak istiyorsanız, içerisine sarımsak veya soğan eklemelisiniz.

Aynı zamanda sarımsak, tıkanmış sinüsleri açıyor.

19798.jpg

Mantarları unutmayın!

Faydalı ve yararlı yiyeceklerden bahsetmişken mantarlara da değinmek gerekir. Mantar, hücrelerin enfeksiyonla olan savaşında gereksinimi olan sitokin imalinde çoğalışı sağlar. Aynı zamanda içeriğinde bulunan polisakkaritler, bağışıklık sistemini dayanaklar.

18357.jpg

Narenciyeyi unutmayın!

Narenciyenin, C Vitamini açısından ne kadar yararlı ve faydalı olduğunu sağır sultan dahi duydu. Araştırmalara göre, bu antioksidan, yalnızca 8 gramı ile soğuk algınlığı tehlikesini %23 oranında düşürüyor. Narenciye dışında C Vitamini açısından zengin olan gıdalar arasında, papaya, patates, balkabağı, domates, brokoli, brüksel lahanası ve acı kırmızı ziynet biberler var.

Mutlaka harcamanız gerekenler arasında, D Vitamini ve Omega 3 yağlı asitleri yer alıyor.

20696.jpg

Çay yudumlamanın keyfi

Sıcak çay kadar tıkanan burnunuzu gevşetecek ve ıslatacak başka bir natürel yol yoktur. Sağlık açısından verimini artırmak için, yeşil veya siyah çay için. Bunlar içeriğinde yüksek ölçüde antioksidan barındıran flavonoids kapsar.

20795.jpg

Zencefil takviyeyi!

Zencefil hastalandığımız zamanlarda sanki ilaç gibi kazanç. Boğazları yumuşatmasının yanında, içerisinde bulunan sesquiterpenes kimyeviyi rhinovirüsleri hedef alır. Bunlarda soğuk algınlıklarına en çok neden olan virüsler olarak öğrenilirler. Zencefil aynı zamanda natürel ağrı kesici ve ateş düşürücü olarakta öğrenilir.

21138.jpg

Balın ehemmiyeti!

Bal bir hayli faydasının yanında en çok hastalandığınızda boğazlarınızı natürel yollarla pakler. Aynı zamanda içerisinde bulunan antioksidan ve antimikrobiyel özellikleri ile virüs, bakteri ve fungi gibi enfeksiyonlarla savaşır.

19961.jpg

Kara biber

Hapşurmaya neden olması ile nam salmış olan bu baharat, nezle olmadan evvel burun sürüklemenizi maniler. İçerisinde bulunan piperine içeriği ateş düşürücü ve acıyı azaktan bir tesire sahiptir.

8642.jpg

Baharatlar

Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeniz için uzmanlar özellikle sarımsak, biberiye, kekik, adaçayı, mercanköşk harcamanızı öneriyor.