Fazla Stres Kalbe Hasarlı
Kalp - Damar Hastalıkları

Fazla Stres Kalbe Hasarlı

Fazla seviyede yeis kalp sıhhatini negatif etkiliyor. Çok beğendiğiniz bir yakınınızı kaybetmeniz, yada ölümcül bir hastalığı tutulduğunu dinlemeniz kalbinizde negatif tesirlere yol açıyor. Bu tesirler öyle beklenmedik neticeler doğurabiliyor ki felç yada inme riskinin yanında, kalp ritmindede bozukluğa neden olabiliyor.

Kalp ritmi tüm fertler için hayatsal ehemmiyete sahip. Kalp ritmini bozan bir hayli biyolojik ve genetik etkenin yanında psikolojik etkenler de var. Onlardan biri de “beğendiğimiz birini” kaybetmek. İşte kalp ritmini bozan kayıplar.

Danimarkalı bilim insanları tarafından asıllaştırılan ve Open Heart Journal ’da yayımlanan araştırma, “kalp kırılması”nın yalnızca psikolojik bir olgu olmadığını, fizyolojik neticelerinin de bulunduğunu gösterdi. Bilim adamları, çok hoşlandığı bir yakınını kaybedenlerde, felç ya da kalp rahatsızlıklarına neden olabilen aritmi atrial fibrillation tehlikesinin öteki şahıslara göre yüzde 41 fazla olduğunu tespit etti.

Uzmanlar her duyguyu yerinde ve miktarlı yaşanması gerektiğini fazla üzülmenin sağlık için negatif tesirleri olduğunu belirtti. Özellikle yaşlı insanların bu vaziyetten daha çok etkilendiğini belirten uzmanlar, negatifliklerden olabildiğince uzak yakalanmasını öneri etti.