Operasyonsuz ve Işınımsız Urdan Kurtuldu
Kanser

Operasyonsuz ve Işınımsız Urdan Kurtuldu

Bir hastanın kalçasında bulunan iyi mizaçlı ur Kanadalı hekimler tarafından bıçak ve ışınım kullanılmadan alındı.

16 yaşındaki Jack Campanile adlı gence uygulanan harekât Toronto’daki SickKids Çocuk Hastanesi’nde hakikatleştirildi. HİFU High İntensity Focused Ultrasound denilen Yüksek Yoğunluklu Odaklı Ultrason ile uygulama yapan Dr. James Drake ve takımı, 4 hafta süren rehabilitasyon seansı sonunda zaferli neticeye erişti. Kuzey Amerika’da ilk kere reelleştirildiği açıklanan harekâtta, MR aygıtı kullanan hekimler, ısıyla indüklenen ultrason dalgalarını, ur üzerine odakladılar.

“3 YILDIR BU USULÜ ÇALIŞIYORDUK”

SickKids Sağlık Kurumunun Nöroşirurji Kısmı Başkanı olan Dr. James Drake, sistem üzerinde 3 yıldır çalıştıklarını açıkladı. Jack Campanile’e operasyon fobisi sebebiyle bu rehabilitasyonu öneri ettiklerini açıklayan Dr. James Drake, “Netlikle ışınım kullanılmayan ve hiçbir yan tesiri olmayan bir sistem. Tahlilcilerimiz, bu sistemi rahim fibroidlerinde ve kemik urlarında kullanmaya hazırlanıyor. Bu sistemin pediatrik rehabilitasyonda da ehemmiyetli katkıları olacağını umuyoruz” dedi. 

Dr. Drake, uygulamanın beyin gibi sarih işlemler bakımından alıngan ve tehlikeli bölgeler için de çok büyük rehabilitasyon basitlikleri sağlayacağını açıklayarak tıb tarihinde ehemmiyetli bir harekât asıllaştırdıklarını belirtti. Aynı zamanda bu harekât biçiminin yaşlılar içinde basitlik sağlayacağı umuluyor. Birden fazla hastalık taşıyan ve küçük bir operasyonda bile masada kalma tehlikeyi taşıyan hastalar için de bu uygulama zaferli neticeler getirebilir.