Evhamınızın Nedeni Hareketsizlik Olabilir
Psikolojik Sağlık

Evhamınızın Nedeni Hareketsizlik Olabilir

Uzun müddet aynı pozisyonda kalmanın evhama neden olabileceği tanımlandı.

Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, hareketsizliğin yalnızca beden sıhhatini de etkileyebildiğini gösterdi. Bilim adamları, hareketsizlik ve evham vaziyetini mevzu alan, toplamda 13 bin 470 bireyin katıldığı 9 araştırmanın neticelerini değerlendirdi.

Saatlerce televizyon ya da bilgisayar ekranı karşısında oturmanın uyku bozukluklarına yol açarak metabolizmayı negatif güzergahta etkilediğini belirten bilim adamları ayrıca “üşengeçliğin” millet arasına karışmayı önlediği ve evham bozukluğu gibi ruhsal meselelere zemin hazırlayabildiği neticesine vardı. Ayrıca bilim adamları, hareketsiz kalınan müddet ne kadar uzunsa evham tehlikesinin de o kadar çoğaldığını vurguladı. Araştırmanın neticeleri “BMC Public Health” mecmuasında yayımlandı. Daha evvel yapılan araştırmalar hareketsizliğin diyabet, obezite gibi bir hayli kronik hastalığa yol açtığını ortaya koymuştu. Amerikalı bilim adamlarının bir araştırması da 3 saatlik zaman diliminde her saat 5 dakika yürümenin kan dolaşımını ve tansiyonu pozitif güzergahta etkilediğini göstermişti.

Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ, formu ve sıhhati gözetmek için günde 10 bin adım atılmasını öneriyor. Araştırmalara göre, kumpaslı spor yapmak meme kanseri tehlikesini yüzde 39, bağırsak kanseri tehlikesini yüzde 26, diyabet tehlikesini yüzde 34 eksilttiğini göstermişti. DSÖ’nün yayımladığı Fiziksel Etkinlik Raporu’na göre, hareketsiz yaşam, yüksek tansiyon, sigara ve diyabetten sonra vefata yol açan 4. etmen.