Hafıza İçin Beslenmeye Dikkat
Alzheimer

Hafıza İçin Beslenmeye Dikkat

Anne karnında başlayan beyin gelişimi ömür boyu sürüyor. Kumpaslı ve sıhhatli beslenerek birçok hastalığın önüne geçilebildiği gibi beyni geliştirmek ve beslemek de muhtemel olabiliyor.

Memorial Sağlık Kurumu Beyin, Asap ve Omurilik Cerrahi Bvefat Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, beynin zinde kalmasına destekçi olan yiyecekler hakkında balakalar veriyor:

UNUTKANLIK İÇİN BALIK
Omega-3 asidi bakımından zengin olan balık beyin için daha fazla oksijen sağlayarak daha önceki balakaları anımsamasını sağlar. Balık kapsadığı protein ve amino asitlerle de, beyin tabakasının gereksinimi olan akışkanı karşılayarak belleği kuvvetlendirir.

YUMURTA BEYNİ YENİLER
Beynin mesajım servisi olan nörotransmitterleri destekleyen ve beyin hücresi yapımında tesirli olan kutun maddesi yumurtada bol ölçüde bulunuyor. Öte yandan yumurtada bulunan amino asitler zekâsal ve nörolojik bozuklukları önlemeye destekçi olur.

BADEMLE GENÇLEŞ!
E vitamini beyinde ihtiyarlamayla birlikte oluşabilecek gerilemeyi durdurmaktadır. E vitamini istikametinden zengin olan badem, beyindeki ihtiyarlamaya yavaşlattığı gibi beyin gelişimi ve sıhhati için birçok elementi de kapsamaktadır.

ÜZÜMLE PROBLEM ÇÖZÜN
Son senelerde yapılan araştırmalar üzümnam dopamin salgılamasını artırarak problem çözme marifetini geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanın da bor bakımından zengin olan üzüm, beyin sıhhati açısından harcanması gereken besinlerin arasında yer almaktadır. Bor tüketiminin konsantrasyon ve belleği geliştirdiği de bilinmekte.

Sıhhatli bir beyin gelişimi için doğru besinlere yönelmek gerekiyor. Uzmanlar, unutkanlığa balık, beyin ihtiyarlamasına badem, beyin yenilenmesi için yumurtayı öneriyor…