Elmanın yararları nelerdir neye iyi geliyor hangi vitaminler var?
Sağlık Yazıları

Elmanın yararları nelerdir neye iyi geliyor hangi vitaminler var?

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren elma, her gün bir tane yiyerek bedeninizin gereksinimi olan vitaminleri karşılamaktadır. Dünya genelinde sıklıkla tüketilen meyveler arasında olan elma, kapsadığı gıda ve vitaminler sayesinde bedenin kuvvetlenmesine destekçi olmaktadır. Aynı zamanda muhtelif potasyum ve mineralleri kapsayan elma her güne bir elma ile başlamanızı öneri ediyoruz…

C VİTAMİNİ

Elma kapsadığı C vitamini ile oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Hücreleri yeniler ve bağışıklık sistemini güçlü yakalamaya yarayan C vitamini özellikle kış mevsimlerinde bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Bedenin üretemediği bir vitamindir, gıdalar yoluyla alınmalıdır.

 K VİTAMİNİ

Kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve kemikleri kuvvetlendiren K vitamini, sık tüketilen yeşil yapraklı sebzelerde de bulunur.

 B6 VİTAMİNİ

B6 vitamini bedenin proteinleri birleşimleyebilmesini sağlar. Bedenin ayrıca nişasta, şeker, karbonhidratlar ile magnezyumu işleyebilmek, asaplar arasında irtibatı sağlayabilmek için B6 vitaminine gereksinimi vardır.

A VİTAMİNİ

A vitamini göz, kemik, diş ve dişeti sıhhati için gereklidir. Bedenin dokuları onarmak için kullandığı A vitamini antioksidandır, hücreleri yeniler. Enfeksiyonlarla gayrette ehemmiyetli rol oynar.

 E VİTAMİNİ

E vitamini de güçlü bir antioksidandır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Sağlıklı saç, cilt ve tırnaklar için de E vitamini gereklidir.  

ELMANIN YARARLARI

Elmanın çok rakamda hastalığı yenmede çok etkili rol oynadığı bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Zayıflamak için idealdir. Bir elmada yalnızca 50 kalori vardır. Kapsadığı “petkin” maddesinden dolayı “doyurucu olma özelliği” vardır. Düşük kalorili olduğundan, kilo aldırmadan doymanızı sağlar. Öğle yemeği yemeden evvel yenilen bir elma, bağırsaktaki bakteri yaradılışı maniler ve kabızlığı önler. C vitamini barındırdığından bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hastalıklardan korur.
Yemekten sonra yenildiğinde, dişlerin arasını arınmış olur ve dişlerinizi korur.
LDLkötü kolesterolü düşürür. Kolesterol probleminize de iyi kazanç. Kalp için oldukça verimlidir ve kalbi korur. Kan şekerinin aniden yükselmesine mani olan “petkin” maddesini kapsar. Demir eksikliğini giderir.