Diş gıcırdatma sebepleri ve önlemek için tesirli öneriler!
Sağlık Yazıları

Diş gıcırdatma sebepleri ve önlemek için tesirli öneriler!

Bir Hayli insan farkında olmadan dişlerini gıcırdatır ya da sıkar. Bu mevzuyu Diş Doktoru Ayhan Sarı ’ya müracaat ettik: “Ara gizeme olan diş gıcırdatma, tıbbi ismiyle “bruksizm” genellikle büyük hasarlara yol açmaz. Ancak diş gıcırdatma aralıksız bir biçimde yapıldığında dişler hasar görür ve bir hayli ağız sıhhati problemini de birliktesi getirir.
Peki, neden dişlerimizi gıcırdatırız?
Diş gıcırdatma stresten ve anksiyeteden kaynaklanabilse de, genellikle uyku sırasına reelleşir ve çoğunlukla diş kaybı ya da çarpık dişlerden kaynaklanır.
Dişlerimizi gıcırdattığınız nasıl anlarız?
Diş gıcırdatma genellikle uyku sırasına reelleşir. Bu surattan bireyler dişlerini gıcırdattığından haberdar olmaz. Ve çoğu zaman yatarken dişlerini gıcırdattıklarını buna tanık olan yakınlarından öğrenirler.
Şayet dişlerinizi gıcırdattığınızdan kuşku ediyorsanız diş hekimine tetkik olmalısınız. Çenenizi ve dişlerinizi bruksizm bulgularına karşı araştırabilir. Çene hassasiyeti ve dişlerinizdeki anormallikleri tespit edebilir.

Diş gıcırdatma neden hasarlıdır?

Bazı gidişatlarda kronik diş gıcırdatma, dişlerin kırılmasına, sallanmasına veya dökülmesine neden olabilir. Kronik gıcırdatma dişlerin köklerine kadar hasar verebilir. Bu hadiseler olduğunda köprü, kaplama, kök kanal, yerleştirme, kısmi takma ve hatta bütün takma rehabilitasyonlarına lüzum duyulabilir.
Şiddetli diş gıcırdatma sadece diş kaybıyla sonuçlanmaz; aynı zamanda çenenizi etkileyebilir, saç dökülmesiyle sonuçlanabilir, TMD/TMJ gibi diş eklemi bozuklarına neden olabilir. Hatta makûslaşmasına yol açabilir ve suratınızın görünümünün değişmesine neden olabilir.

Diş gıcırdatmayı vazgeçmek için ne yapabiliriz?

Diş gıcırdatma rehabilitasyonunda, ilk olarak oklüzal splintler kullanılır. Bunun için evvel hastanın ağzından miktarlar alınır. Bunlar boksörlerin kullandığı çene apareylerine eş. Splintler fertten ferde değişir. Her ferdin kendine uygun olarak yapılır.

İkincisi, artrosentez uygulamasıdır. Şahsın oklüzal splint ile sualin çözülemediği ve eklemde fazla harabiyetin olduğu gidişatlarda artrozsentez uygulanır. Fakat bunun için öncelikle vaziyetin teşhis edilmesi gerekir.

Şayet dişlerinizi gıcırdatmanıza neden olan etmen stres ise, stresi eksiltmek için bir uzmana yönlendirilebilirsiniz. Stres kılavuzluğunun dışında egzersiz programına başlamak, bir fizik rehabilitasyon uzmanına görünmek veya adale hafifletici kullanmak da fayda sağlayacaktır.

Diş gıcırdatmayı durdurmak için ayrıca:

Kola, çikolata ve kahve gibi kafein kapsayan besin ve meşrubatlardan uzak durmalısınız.

İçkiden uzak durmalısınız. Zira diş gıcırdatma içki tüketiminden sonra yoğunlaşma meyli gösterir.

Besin dışında sakız, kalem vs. gibi hiçbir şeyi ağzınızda çiğnememeye özen göstermelisiniz. Sakız çiğnemek çene adalelerinizin daha fazla çalışmasına neden olduğu için dişlerinizi gıcırdatma olasılığını artırır.
Kendinizi dişlerinizi sıkmayacağınız veya gıcırdatmayacağınız mevzusunda telkin edin. Şayet gün içinde sıktığınızı veya gıcırdattığınızı fark ederseniz dilinizi dişlerinizin arasına sokun. Bu uygulama çene adalelerinizin hafiflemesini sağlar.

Diş Doktoru Dr. Ayhan Sarı