Genel Sağlık

Egzersizden evvel neden esnemeli?

.jpg

Siz de egzersiz için çeper güç süre bulup, esneme hareketlerini es geçenlerden misiniz? Oysa yaptığınız spordan en bereketli neticeyi almanız için ilk yapmanız gereken esnemek.

İşte esneme hareketlerinin yaptığınız egzersize olan katkılarından birkaçı…

35059.jpg

Egzersiz evveli hareketsiz kalan bedende miskinlik oluşur ve beden yaptığınız çalışmaya karşı direniş gösterir. Bu sebeple egzersizden maksimum netice almak için evvel bedeni ısıtmanız gerekir.

35060.jpg

Genellikle spora başlamadan evvel ya uyuyor, ya da uzun vakittir oturuyor olduğunuzu varsayarsak, kan dolaşımımızın da spor için uygun bir seviye de olmadığını söyleyebiliriz. Esneme hareketleri kan dolaşımını çoğaldırarak, kardiyo egzersizleri için uygun bir zemin hazırlamayı sağlar.

35061.jpg

Egzersiz için elastiklik seviyeniz maksimum seviyede olmalı, özellikle yoga ve pilates gibi egzersizler için. Natürel bunun için en tesirli çözüm de adaleleri esneme hareketleriyle ısıtmak.

35062.jpg

Fiziksel hareketler içerisinde olduğunuzda bedenin salgıladığı adrenalin hormonu beden ısısını çoğaldırır ve terlemenizi sağlar. Yükselen adrenalin güç egzersizleri yapmanızda size gereken eforu sağlar. Egzersize başlamadan evvel adrenalin seviyenizi uygun noktaya taşıyacak olan da esneme hareketleridir.

35064.jpg

Esneme hareketleri yapılmadan uygulanan egzersizlerde sırt, adale ve başka bir ekip yaralanmalar alana gelebilir. Bu cins sakatlanmaların önüne geçmek için bedeni ısıtmak gerekir.

35065.jpg

Yapacağınız egzersize odaklanmanızda ve zorunlu motivasyonu sağlamanızda ehemmiyetli bir ön hazırlık sağlar.

35066.jpg