Genel Sağlık

Göz etrafı alaka ister

Özellikle yaz aylarında göz ve etrafı özel bir bakıma lüzum dinler. Değişik mesele tipleri değişik çözümler gerektirir.

.jpg

Çok az ya da çok fazla uyku, bir gece evvel alınan içki, fazla kafein tüketimi, stres ile suni ışıklar bilgisayar ve televizyon gibi negatif faktörlere uzun vakit maruz kalmak sabahları şiş gözlerle uyanmanın başlıca sebebidir. Ertesi sabah aynada güzel olmayan görüntülerle karşılaşmak istemiyorsanız bir gece evvelden almanız gereken birkaç kolay tedbir var.

1289.jpg

Zambak, papatya, ıhlamur ve lavanta çaylarıyla yapılan hoşluk kürleri gözlerdeki bitkinlik ve şişlikleri gideriyor. Bunun için misalin bir tutam ıhlamuru 1 çay fincanı kaynar suya ilave edip 10 dakika bekletin. Süzüp soğumaya vazgeçin. 2 makyaj pamuğunu çaya daldırıp göz kapaklarınıza uygulayın.

2 dilim ham patatesi göz kapaklarınıza yerleştirip 15 dakika bekleyin. Yıkayıp kurulayın. Nezaret şişliklerine antioksidan özellikli göz kremleri de sürebilirsiniz.

Sorununuz kronikleştiyse ve ne yaparsanız yapın şiş gözlerle uyanmaktan kurtulamıyorsanız kalp-damar sistemini etkileyen sporlar yapın. Yürüme, koşma, bisiklet ve aerobik gibi sporlar, bedende ödeme yol açan tuz ve zehirli maddelerin atılmasını sağlıyor. Bu sporlar tüm bedendeki şişliklerin giderilmesine destekçi oluyor. Şişliklerin inmesini beklemek için yeterli zamanınız yoksa bir parça buzu göz etrafına dolaştırarak sürün.

Şiş gözleri makyajla kamufle etmek için deri renginize uygun kapatıcıyı elmacık kemiklerinize kadar geniş bir bölgeye ince bir kat halinde sürün. Farınızı koyu renklerden seçin. Koyu renkli bir rimeli yalnızca üst kirpiklerinize sürün.

1291.jpg

Nezaret torbaları ya balanssız bir yaşam tarzı ve makûs alışkanlıklar neticesinde oluşuyor, ya da genetik yapıdan kaynaklanıyor.

Ancak damar duvarlarını ve kılcal damarları kuvvetlendirici usullerle nezaret torbalarını gevşetmek mümkün.

1292.jpg

Günlük öğünlerinizi C, PP ile E vitaminli ve bioflavonoidli yiyecekleri kapsayan yiyeceklerle ve orman mahsulleriyle zenginleştirin. Yağlı yemeklerden ve stresli etraflardan uzak durun. Günde en az 8 saat yatın. Nezaret torbalarını hafif makyaj şikeleriyle kapatın. Bunun için uygun kapatıcılar kullanabilirsiniz.

1293.jpg

Genelde ilerleyen yaşla artan bu buruşuklukların bir sebebi gülüş biçimidir. Gözlerini iyice kısarak gülmek kaz ayaklarının erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden oluyor.

1294.jpg

Retinol çeşitlerini kapsayan göz kremlerini kullanabilirsiniz.

Göz etrafını aralıksız ıslatan natürel kremler hazırlayın. Göz egzersizlerini her gün kumpaslı olarak yapın. Göz etrafını canlandırmak için 2 salatalık dilimini göz kapaklarınıza yerleştirip 15 dakika bekletin. Göz etrafına ayda bir veya iki defa bademyağı kapsayan natürel kremler kullanın.

1295.jpg
.