Duman Altı Olmanın Hasarları
Sigara

Duman Altı Olmanın Hasarları

Duman altı olanlarda, astım ve solunum yolu hastalıkları tehlikeyi yüksek.

Lancet tıp mecmuasında yer alan ve duman altı olanlarla alakalı yapılan araştırmada, bu bireylerde astım ve solunum yolu hastalıkları tehlikesinin yüksek olduğu bildirildi.

Sigara içmeyen ancak duman altı olanlarla alakalı yapılan araştırmalar, bu bireylerde astım ve solunum yolu hastalıkları tehlikesinin yüksek olduğunu ortaya koydu. Lancet tıp mecmuasında yer alan araştırmada, sigara içmeyenlerin, içenlerin dumanına maruz kalmaları vaziyetinin, bir hayli ülkede ve özellikle iş yerlerinde yaygın olduğu belirtildi.

Araştırmada, dükkanında duman altı olanlar ile astım arasında iletişim kurulduğu belirtilerek, başta iş yerlerinde olmak üzere cemiyet içinde sigara içmeyenlerin dumana maruz vazgeçilmemelerinin, solunum yolu sıhhati açısından ehemmiyetli olduğuna dikkat çekildi.

ABD, 16 Avrupa ülkesi, Avustralya ve Yeni Zelanda’da 8 bin birey üzerinde yapılan araştırma neticeleri, duman altı olanların oranının, İspanya’da yüzde 53 ile azami ve İşveç’de yüzde 3 ile en düşük olduğunu gösterdi. Ağzına sigara sürmemiş erişkinler üzerinde yapılan araştırmanın temel belirtisini, duman altı olmanın her yerde yaygın olduğu oluşturdu.

Araştırmaya göre sigara içmenin yaygın olduğu İtalya, İspanya ve değişik güney ve orta Avrupa ülkelerinde duman altı olanların rakamı daha yüksek çıkarken, İskandinav ülkeleri, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’de bu oran daha eksiliyor.