Diz ağrısı neden olur bacak bacak üstüne atmayın!
Sağlık Yazıları

Diz ağrısı neden olur bacak bacak üstüne atmayın!

Her ne kadar bir yaştan sonra ortaya çıkan diz ağrıları yaşın ilerlemesine bağlı neden olarak gösterilse de artık gençlerinde sık sık şikayet ettiği gidişatlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gençlerde görülen diz ağrıların en yaygın sebeplerinden biri de dar pantolon giyinmek ve gün içerisinde aralıksız olarak bacak bacak üstüne atmak en büyük sebeplerden biridir. Medical Park Gebze Sağlık Kurumu Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Selim Şanel, diz ağrıları sebepleri hakkında dikkat edilmesi gerekenler hakkında ehemmiyetli bilgilendirmelerde bulundu.

DİZ AĞRINIZIN SEBEBİ O KUSURLAR!

Günümüzde yalnızca yaşlılar değil artık gençler de diz ağrısından yakınıyor. Hareketsizlik ve fazla kiloların diz ağrısını tetiklemektedir. Özellikle gençlerin seçim ettiği çok dar pantolonlar, duyu asaplarını sıkıştırıp ağrıya neden olabilir. Yüksek tansiyon hastalarında aralıksız bacak bacak üstüne atmak, tansiyonu daha da yükseltebilir. Pıhtı oluşma tehlikeyi fazla bireylerde ise bacaktoplardamarlarında pıhtıya yol açabilir!”

İŞTE GÜN İÇERİSİNDE SIK SIK YAPTIĞIMIZ O KUSURLAR…

Uzun saatler oturmak, diz eklemi ve etrafındaki adaleleri negatif etkiler.

Bu vaziyet dizlerde anormal sesler, sızlama ve hastalık daha da ilerlediğinde ağrılarla kendini gösterir. Özellikle masa başında çalışan ve spor yapmayan gençlerde, adalelerde zayıflamaya, dolayısıyla da dizde basitçe yaralanmalara neden olabilir.

Çok dar pantolon giymek, bacaklarda dolaşım meselelerine yol açabilir. Bazı yüzeysel duyu asaplarını sıkıştırıp ağrılı vaziyetlere neden olabilir.

Uzun zaman bacak bacak üstüne atarak oturmak, hem diz eklem kıkırdağında eskime olanlarda bu sualin çoğalışına yol açabilir hem de pıhtı oluşma tehlikeyi taşıyan bireylerde riski artırabilir. Özellikle yüksek tansiyonu olanlarda bu sırada tansiyonun daha da yükseldiğini gösteren bazı çalışmalar var.

Trafikte geçen uzun saatler, dizlerde eklem kıkırdağında eskime ve yaralanmalara neden olabilir. Tıpta ‘patellafemoral ağrı belirtiyi ’ denilen diz önü ağrısı alana gelebilir. Uzun zaman sabit pozisyonda oturmak, trafikte uzun zaman taşıt kullanmak, çok fazla merdiven inip çıkmak ağrı nedenidir, hastalar ilk ayağa kalktıklarında tutukluk sezerler. Menüsküs yırtığı gibi vaziyetler ve uyluk arka grup adaleleri geren bel problemleriyle karşılaşılabilir.

Önlemek için diz ve ayak- ayak bileği egzersizleri yapmak, aralıksız aynı pozisyonda kalmamaya çalışmak lüzumludur.

HAVALARIN SOĞUMASIYLA BAŞLAYAN AĞRI NE ANLAMA GELİYOR?

Havaların soğumasıyla beraber dizlerde sızlama biçiminde ağrılar romatizmal hastalıklara ve diz ekleminde bağ ve eklem yüzeyini oluşturan kıkırdak dediğimiz yapının hastalığına işaret edebilir. Soğuk ve nem nedeniyle adalelerin de kısalmasıyla birlikte eklemlerde ağrılar daha fazla görülür. Soğuk havalarda diz ağrıları olan bireyler kesinlikle ortopedi uzmanına tetkik olmalıdır. Tedbir olarak fazla kilolardan kurtulmak, sıkı giyinmek, beslenmemize dikkat etmek, egzersiz yapmak, gerektiğinde hekim teklifiyle yiyecek dayanağı, bazı ilaç ve vitaminleri kullanmak verimli olur.

KIŞIN BOL BOL PROTEİN HARCAYIN!

Diz ağrılarından korunmak için fazla kilolardan kurtulmak, diz rahatsızlığınız varsa kesinlikle tetkik olmak ve kumpaslı hakimiyetlerinizi yaptırmak, aralıksız sabit kalınan iş ve faaliyetlerden muhtemel olduğunca sakınmak, kumpaslı egzersiz yapmak, gerektiğinde uzman önerisiyle yiyecek dayanağı ve vitamin cinsi ilaçları almak, dizleri çok hırpalayan faaliyetlerden sakınmak önerilir.