Genel Sağlık

Diyetinize engel koşullar

.jpg

Azimle başlayan diyetlerin sonu gelmiyorsa sorun bir tek sizde olmayabilir. Aslında kilo vermemizi istemeyen ve sizin dışınızda gelişen bazı koşullar var. Kilo vermek amacıyla yaptığınız bazı davranışlar bile kilo almanıza neden olabilir.

33728.jpg

Tatlandırıcılar

Yapılan araştırmalar yapay tatlandırıcıların alınan doğal kalori alımı konusunda vücudu kandırdığını ve daha fazla şeker kullanma isteğini ortaya çıkardığını gösteriyor.

33729.jpg

Yağ oranı düşük yiyecekler

Yağ oranı yüksek ve düşük yiyecekler arasında aslında sanıldığı kadar çok fark yoktur. Yoğurt, süt ya da peynirde bu oran önemliyken yağ oranı düşük bir kek yemekle yağ oranı yüksek olanı yemek arasında hiçbir fark yoktur.

31895.jpg

Öğün atlamak

Her yemek yediğinizde metabolik hızınız iki saat içinde yüzde 20 – 30 artar fakat öğünleri atlarsanız metabolizmanız yavaşlar. Özellikle de kahvaltı yapmamak en büyük problemdir ve gece boyunca yüzde 5 yavaşlayan metabolik hızınız bir daha yemek yiyene kadar aynı hızda kalır.

30530.jpg

Meyve suları

Früktoz seviyesi yüksek olan meyve suları iştahınızı açar. Bu nedenle taze meyve suyu içmek ya da meyve yemek çok daha yararlıdır.

30273.jpg

Salata

Diyet yaptığınız için salata yemeyi tercih edebilirsiniz, fakat salatayı dışarıda yiyecekseniz soslu bir salata yememelisiniz. Çünkü özel soslarla yapılan bu salataların kalori bakımında bir hamburgerden çok da farkı yoktur.

25033.jpg

Tiroid sorunu

Sürekli yorgun hissediyorsanız, kilo almaya başladıysanız ve sürekli üşüyorsanız tiroidiniz tembelleşmiş olabilir. Bu da metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına neden olur. Bunun için bir uzmana başvurun ve balık, fındık gibi yararlı besinler almaya dikkat etmelisiniz.

19843.jpg

Stres

Beyin, vücutta enerjinin azaldığını fark eder etmez açlık hissetmemize yol açan kimyasal maddeler salgılar. Bu kimyasal maddeleri salgılayan kısmı, aynı zamanda duyguları da kontrol eder ve sıkıldığımız veya kendimizi kötü hissettiğimizde hemen buzdolabına koşmamızın başlıca sebebi de budur.

7758.jpg

Toksinler

Karaciğer vücudun yağ yakan organıdır ve eğer alkol gibi toksinlerle doluysa yakma işlemi için daha yoğun çalışarak çok enerji harcar ve yorulur. Bu nedenle içki içerken yağ ya da şekeri çok fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

20362.jpg

Uyku düzeni

Geceleri dört saatten az uyuyan kişiler daha çok uyuyanlara oranla daha fazla kilo alırlar. Çünkü yorgun bir vücut normal günde yakılan enerjiyi yakamaz ve metabolizması yavaşlar. Bunun için her gün uykunuzu düzenli almaya dikkat etmelisiniz.

33506.jpg

Teknoloji

Bilgisayar ve televizyon karşısında yenilen yemek kilo aldırıyor. Tokluk hissini fark etmeden uzun süre yemeğe devam ediliyor.

Diyetlerinizin bir işe yaramamasının en büyük etkenlerinden bir diğeri de hareketsiz yaşam. Eskiden bir arkadaşınızla görüşmek için belki de 10 ya da 15 dakika yürürken, artık internet üzerinden sohbet edebiliyorsunuz, yani hareket yerine oturmayı seçiyorsunuz.

29320.jpg