Asap sıkışması neden olur karpal tünel belirtiyi nedeni olabilir!
Sağlık Yazıları

Sinir sıkışması neden olur belirtileri nelerdir his kaybı varsa dikkat!

Genellikle kollarda ve ellerde ortaya çıkan sinir sıkışması, tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Sinir sıkışması neden olur? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Bu gibi soruların yanıtlarını sizler için hazırladık! İşte sinir sıkışmasıyla ilgili tüm merak edilenler! 

ŞİDDETLİ AĞRILARA NEDEN OLMAKTADIR 

Sinir sıkışması kas ve kemik tentonlarının hasara uğraması sonucunda meydana gelmektedir. Zamanında tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açan bu rahatsızlık, şiddetli ağrılara da neden olmaktadır. 

SİNİR SİNYALLERİ HASASLAŞABİLİYOR 

Sinir sistemimiz tüm vücuda yayılmaktadır. Sinirler beyne vücudun görevlerini taşımaktadır. Bu sayede vücut ve beyin kordineli olarak çalışmakta ve duygu, algı ve harketlerimize yön vermektedir. Bunların sorunsuz olarak çalışması durumunda vücut günlük hareketlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirmektedir. Fakat bazen de sinir sinyalleri aşırı derece hassas olmaktadır. Bu gibi durumlarda sinir sıkışması yaşanmaktadır.

SİNİR SIKIŞMASININ PEK ÇOK NEDENİ BULUNMAKTADIR 

 Sinir sıkışmasının pekçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;  kaza sonucu darbeye maruz kalma, oturma, hareket ve yatma pozisyonlarındaki ani hareketler ya da bozukluklar sonucu, fıtık gibi hastalıkla beraber ortaya çıkabilir, aşırı kiloluluk ya da şiddetli eklem ağrılarına neden olan romatizma esnasında, omuriliğin hasara uğraması, ruh hastalıklarının artması bazı kişilerde genetik yatkınlıktan ötürü sinir sıkışması yaşanır.

 BÖLGEDE UYUŞMA VE HİS KAYBI VARSA…

Sinir sıkışmasının belirtileri ise; vücudun herhangi bir bölgesinde yaşanabildiğinden olduğu bölgede uyuşma ve his kaybının yaşanması ayrıca o bölgede ağır ve yanmanın yaygınlaşması, kas güçsüzlüğüne bağlı hareket eksikliği, sıkışmanın öldüğü bölgedeki derinin ve kemiği yumuşaması , vücut ısısının hızla yükselip ve azalması, hava değişiminden çabuk etkilen memerdiven çıkarken ya da ağır yük esnasında çabuk yorulma ve vücudun her yerinde şiddetli ağrılar yaşanması sinir sıkışması belirtileri arasındadır.

MUTLAKA BİR UZMANA GÖRÜNMELİSİNİZ 

Sinir sıkışması problemi yaşıyorsaniz hemen bir uzmana görünmeniz gerekiyor. Bu hastalığın tedavisinde genel olarak ilaç ve ortopedik destek sağlanıyor. Yine bir başka yöntem ise fizik tedavi uygulamasıdır. yrıca doğru duruş, bol bol dinlenme, sıcak havlu ya da sıcak su uygulaması ile beraber masaj gibi uygulamalarla ağrı ve şiddeti azaltabilirsiniz.