Genel Sağlık

Daha Önceki Mısırlılar saçlarını nasıl yapardı?

Günümüzdeki gibi daha önceki çağlarda da saç tasarımına büyük umursanırdı. Özellikle ‘Kleopatra’ ve ‘Nefertiti’ gibi hoşluklarıyla ün salmış iki hükümdara sahip olan Mısır’da…

.jpg

Daha Önceki Mısırlılar saçları biçimsiz bir halde can vermekten korkarlardı. Zira imaj ve bakım dünyada olduğu kadar can verdikten sonra da çok ehemmiyetliydi. Bu evrede kuaförlerin vazifeyi büyüktü.

6265.jpg

Kadınların ve erkeklerin saçları hayvansal yağlarla hazırlanan bir jel ile şekillendirilirdi.

6266.jpg

Daha Önceki Mısırlılar’a ait kabirlerin üzerindeki fotoğraflar, şahısların başlarında huni şeklinde bir nesne olduğunu gösteriyor. Bu nesnelerin parçalar halinde hayvansal yağlar olduğu düşünülüyor.

6267.jpg

Manchester Üniversitesi’nden Natalie McCreesh, “Fotoğrafları analize başladığımızda çok enteresan belirtilere rastladık. Saçları şekle sokulmuş ve muhteşem bir biçimde kıvırcık yapılmıştı,” dedi.

6268.jpg

Hem kadın, hem erkek mumyaları araştıran takım, mumyaların çoğunun saçlarının yağlı bir madde ile kaplanmış olduğunu gördü. Bazı mumyalarda ise reçine izine rastlandı.

6269.jpg

Takım, saçlardaki maddeleri ayrıştırmak için özel bir kimyevi karışım kullandı. Bu maddenin bedeni mumyalamak için kullanılan maddeden değişik olduğu görüldü.

6270.jpg

Güney Amerika’da da ortaya çıkarılan bazı mumyalarda da vücutların reçine eşi maddelerle kaplandığı ve saçların renk vermek için pudralandığı görüldü.

6271.jpg