Cinsel birleşme sırasında vücutta neler olur ?
Cinsel Sağlık

Cinsel birleşme sırasında vücutta neler olur ?

Erkek cinsel olarak uyarılınca penisi dikleşir. Penise kan akışı çoğalırken ka­nın penisten çıkışı önlenir. Dolayı­sıyla, iki kavernöz cisimcikteki ve sungersi cisimcikteki sungersi doku­lar kanla dolar, …

Erkek cinsel olarak uyarılınca penisi dikleşir. Penise kan akışı çoğalırken ka­nın penisten çıkışı önlenir. Dolayı­sıyla, iki kavernöz cisimcikteki ve sungersi cisimcikteki sungersi doku­lar kanla dolar, gerginleşir ve sertle­şir. Sertleşmenin sürmesi için peni­sin tabanındaki minik adaleler de rit­mik bir şekilde kasılır.

Uyarma çoğaldıkça cinsel coşku çoğalır ve erkek orgazmın yanaştığını fark eder. Artık bir-iki saniyede boşalmanın hakikatleşeceği, “boşalma­nın kaçınılmazlığı” aşamasına girilir. Testislerdeki ve sperma kanalındaki adaleler kasılarak meniyi üretradan dı­şarıya pompalamaya hazır konuma geçer. Üretradan idrar çıkışı durdu­rulur. Prostat bezinden ve seminal keseciklerden çıkan akışkan sperme ka­rışarak meniyi oluşturur ve meni üretranın üst bölümüne bir araya gelir. Orgazm geldiğinde adalelerin kasıl­masıyla meni üretradan itilerek pe­nisten dışarı fışkırır.

Orgazmdan sonra, erkeğin cinsel ihtara cevap vermediği bir düzey var­dır. Cevapsızlık yarıyılı ismi verilen ve süresi bireyden şahsa çok değişik olabi­len bu yarıyıl birkaç dakikayla bir­kaç saat arasında değişebilir. Penis sertliğini yitirir, beden rahatlar ve sık­lıkla güçlü bir geçime isteği oluşur.

Kadında cinsel uyarılma klitorisin ve vulvanın şişmesine ve kayganlaşmasına yol açar. Bu yolla vajina ağzı penisin girişini basitleştirir ve kadı­nın alacağı hazzı artırır. Rahim de gelişip yükselerek rahim boynunu penisin yolundan uzaklaştırır. Vaji-nanın üst kısmı balonlaşır. Or­gazm sırasında vajina ve rahim adale­ları ritmik olarak kasılır. Bazı kadın­larda üretradan az ölçüde, idrar ol­mayan bir akışkan da atılır. Bunun erke­ğin boşalmasının kadındaki eşdeğe­ri olduğu düşünülüyor. Kadınlarda kesinlikle biryanıtsızlık yarıyılı olma­sı gerekmez ve bazı kadınlar birbiri arkasına birkaç kere orgazm olabilir.