Çene kılları neden çıkar?
Sağlık Yazıları

Çene kılları neden çıkar?

KAdınlarda genellikle oldukça yaygın olan çene kılları her ne kadar basit bir şey olarak görünse de bazen arkasında çok ciddi hastalıklara işaret ediyor. Çene etrafında bir kaç kılın olması normal olabiliyor ancak budurum ilerlediği zaman ve sizi rahatsız etmeye başladığı an durum biraz değişiyor. Bugün sizler için çene kılları neden çıkar hepsini biraraya derledik…

GENETİK FAKTÖRLER

Fazla kıllı biriyseniz bunun sebebi genleriniz olabilir. Annenizde veya büyükannenizde varsa sizde de çıkması muhtemel.

HORMONEL DENGESİZLİK

Hormonlarınız vücudunuzda meydana gelen anormal şeylerin sebebi olabilir. Çene kılları da bunlardan bir tanesi. Bu durumun sebebi erkek hormonlarının fazlalığı olabilir.

YAŞ

Kadınlar yaşlandıkça daha az östrojen (kadınlık hormonu) salgılamaya başlar. Bu nedenle menopoz döneminden itibaren kıllanma başlayabilir.

POLİKİSTİK OVER SENDROMU

Çene kıllarının ciddiye alınması gereken nedenlerinin başında polikistik over sendromu geliyor. Polikistik over sendromu üreme sağlığı ve hormonlarında büyük bir etkiye sahiptir. Çene kıllarıyla birlikte düzensiz adet, kilo kaybı, kısırlık, yumurtalık kistleri gibi sorunlar da varsa hemen doktorunuza görünmelisiniz.

CUSİNG SENDROMU

Çene kıllarının fazlalığı bazen cushing sendromuna işaret ediyor olabilir. Stres hormonu olan kortizolun fazla salgılanması cushing sendromunu tetikliyor. Cilt çatlakları, kilo alma ve tip 2 diyabet cushing sendromuyla bağlantılı olabilir. Mutlaka doktorunuza danışın.

DOĞUŞTAN ADRENAL HİPERPLAZİ

Oldukça nadir görülen ve tipik olarak doğuştan teşhis konulan konjenital adrenal hiperplazi çene kıllarının sebebi olabilir.

HAMİLELİK DÖNEMİ VEYA DOĞUM KONTROL HAPI ETKİSİ

Hamileliğin kadınların vücuduna etkileri malum. Hamilelikte çene kıllarının fazlalaşmasında endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Genellikle doğumdan sonra geçer.