Genel Sağlık

Ofiste de kilo verilebilir!

.

.jpg

Çay ve kahve içmeye mola!

Masa başı çalışanların vazgeçemedikleri içecekler, kuşkusuz çay ve kahve. Sizin için bu ikisi masum görünebilir ve kilo almayla ne ilgisi olduklarını düşünebilirsiniz. Ama durum, çayı ve kahveyi nasıl içtiğinize göre değişiyor. Çünkü çay ve kahveye atılan her şeker, kalori olarak geri dönüyor.

Örneğin, 1 küp şekerin içerisinde tam 10 kalori bulunuyor. Bir de işin sağlık boyutu var. Çok fazla tüketilen çay ve kahve, vücuttaki vitamin ve mineralleri azaltıyor, kadınların baş düşmanı demir eksikliğine yol açıyor. Bu yüzden çay ve kahve yerine günde 2,5 litre su içmeye özen gösterin.

7774.jpg

Egzersiz yapmamak için bahaneler üretmeyin!

Hareketsizlik şüphesiz sağlığımızın baş düşmanı. Oysa egzersiz yapmayı, ofis çalışanı olsak bile hayatımızın merkezine oturtmamız gerekiyor. Çünkü egzersiz yapmak öncelikle iskelet sistemimizin bozulmasını engelliyor.

Metabolizma daha hızlı çalışıyor. Doğal olarak aldığımız kalorileri daha rahat yakıyoruz. En önemlisi de güne dinç bir vücutla başlayabiliyoruz.

7776.jpg

Ara öğün doğru besinlerle yapılmalı!

Ara öğünler özellikle uzun süre aç kalmayı engelleyerek kan şekerinin düzenlenmesini, o esnada vücut için gerekli enerjiyi ve metabolizma hızının yükselmesini sağlıyor.

Böylece gün içerisinde daha dinç bir vücuda kavuşarak, konsantrasyon bozukluğu, uyku, yorgunluk gibi problemler engellenmiş oluyor.

Saat 15.00-17.00 arası şu atıştırmalık gruplarından alabilirsiniz:

Kuru kayısı, yoğurt, ceviz, su


Kuru üzüm, fındık, su


Süt, kuru yaban mersini, su


Yoğurt, badem, kuru incir, su

7777.jpg

Tatlı kaçamaklarını azaltın!

İş yerinde sıkıntıdan yediğiniz çikolatalar, pasta ve kekler anında kaloriye dönüşüyor.

İlla ki tatlı yiyecekseniz, o zaman sütlü ve meyveli tatlıları tercih etmelisiniz. Ayrıca tatlı isteğinizi meyve yiyerek de dengeleyebilirsiniz.

7778.jpg