ÇAY BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİYOR
Tamamlayıcı Tıp

ÇAY BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİYOR

Çay bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Her gün beş fincan siyah çay içenlerin bedeni hastalıklara hazırlıklı hale geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri li analistler, çayın içindeki bazı bakterilerde, ur hücrelerinde, asalak ve mantarlarda bulunan kimyeviler olduğunu tanımladı. Çay içildiğinde bu kimyevilerle karşılaşan beden, korunma sistemi ni geliştiriyor. İleride bir hastalığın parçası olarak aynı kimyevilerle karşılaştığında da direnç gösteriyor.

Uzmanlar alkilamin antijen isimli kimyevilerin bağışıklık sisteminde enfeksiyonlara karşı direnişin ilk ayağını oluşturan gama-delta T hücreleri ndeki tesirini araştırdı. İnsan gamma-delta T hücreleri, evvel antijenlere maruz vazgeçildi, daha sonra da aynı kimyeviyi taşıyan bakteriyle temas ettirildi. Hücrelerin bakteriye karşı 10 kat daha güçlü sabrettiği görüldü. Daha evvelden bu antijenlere maruz vazgeçilmeyen hücrelerinse enfeksiyona keskin bir tepki vermediği görüldü. Neticeleri araştıran Brigham and Womens Sağlık Kurumu, Harvard Tıp Mektebi ve New Hampshire Üniversitesi uzmanları, aynı harekâtı gönüllüler üzerinde denedi.

Deneklerin yarısı dört hafta süresince her gün beş fincan siyah çay, öbür yarısı aynı ölçüde kahve içti. İki hafta sonunda çay içenlerin vücudunun hastalıklarla savaşan kimyevileri daha fazla ürettiği, kahve içenlerdeyse bir farklılık olmadığı görüldü. Araştırma Britanya Bilim Yüksekokulu nin yayın uzvunda yayımlandı.