7 adımda stresi geride bırakın
Psikolojik Sağlık

7 adımda stresi geride bırakın

Neredeyse tüm hastalıkların sebebi olan stresi 7 adımda en aza indirebilirsiniz.

Stres yaşamımızın bir parçası haline geldi. Birçok hastalığın da açıklanabilen tek sebebi stres. Günümüzde birçok insan gerek iş ya da mektep gerekse de başka sebepler sebebiyle stres altında kalıyorlar. Stres altında yaşamak günümüz şartlarının olmazsa olmazı gibi görünse de, stresi üzerinizden atmak için tesirli usuller de bulunmuyor değil. Bilim insanları tarafından önerilen 7 stres atma usulü ile siz de mutlu bir yaşama merhaba diyebilirsiniz. İşte o 7 stres atma usulü:

 

1. Bitki çayı stresten kurtulmak için bire bir

Bitki çayları birçok açıdan stresi üzerinizden atmanıza takviyeci olacaktır.

Sizi strese sokan ne yapıyorsanız hemen bırakın ve kendinize bir fincan bitki çayı hazırlayın. Bitki çayı birkaç istikametten size fayda sağlayacaktır. İlk olarak, çay hazırlamaya gittiğinizde kendinize kısa bir mola vermiş olursunuz ve bu sayede içerisinde bulunduğunuz stres döngüsünden çıkmış, üzerinizdeki baskıdan kurtulmuş olursunuz. İkinci olaraksa, bazı bitki çaylarının içerisinde papatya, nane ve arpa bulunur ki, bu mahsullerin stresi eksilttiği ispatlanmıştır. Ayrıca bilim insanları sıcak bir meşrubat yakalamanın çevrenizdeki insanlara sıcak davranmanızı sağladığını dile getiriyor.

 

2. Harekete geçin

Egzersiz yapmanın, esneme hareketleri uygulamanın, hareket faktörün stres üzerinde büyük tesiri bulunuyor. Yapacağınız kısa süreli egzersizler bile üzerinizdeki stresi atmanıza takviyeci oluyor ve bedeninizin mutluluk hormonu salgılamasına katkıda bulunuyor. Bedeninizi hareket ettirmek, kısa bir müddetliğine de olsa, her şeyi kafanızdan atmanızı sağlıyor.

 

3. Evcil hayvanlar rahatlatıyor

Kuş, balık, kedi, Evcil hayvan sahibi olmanın tansiyonu düşürdüğünü muhtemelen duymuşsunuzdur. Peki internette kedi videoları izlemenin üreticiliğini geliştirdiğini biliyor muydunuz? Bilim insanlar hayvanlarla etkileşime girmenin, ki bu hayvanların sadece fotoğraflarına bakmak bile olabilir, stresi eksilttiğini dile getiriyorlar. Şayet stresli bir işiniz varsa, bilgisayarınıza sevimli hayvanların resimlerini yükleyebilir, güç zamanlarda o resimlere bakıp gevşemeyi deneyebilirsiniz.

 

4. Soluğunuza odaklanın

Stresli olduğunuzda, sempatetik asap sisteminiz, bkocamanın sizi takip ettiğini zannediyor ve bedeninizi her an koşmaya hazır hale getiriyor. Gerilmiş adalelerin, süratli kalp atışlarının, süratli ve derin alınan solukların stresle ilgili olduğu biliniyor. Fakat bu gidişatı tersine çevirmek sizin elinizde. Öncelikle gevşemeye çalışın. Sonra derin bir soluk alın ve soluğunuzu verebildiğiniz kadar uzun bir vakitte verin. Aldığınız soluğu birkaç saniye tutun ve sonrasında çok yavaş bir biçimde vermeye çalışın. Bunu takribî 1 dakika kadar yineleyin ki, bedeniniz ortada bir tehdit olmadığını iyice idrak etsin. Bu uygulamanın sonunda kalp atışlarınız yavaşlayacak ve stres seviyeniz de eksilecektir.

 

5. Bir şeyler üretin

Evet bir şeyler üretin! Bu fotoğraf yapmak ya da rastgele bir şey olabilir. Bir şeyler üretmek ankesiyeteyi eksiltiyor ve mutluluğunuzu artırıyor. Nörobilimciler bunun gerçekten işe yaradığını, zira beynin bir şey üretme sürecinde tek bir şeye odaklandığında sizi strese sokan şeyleri düşünmediğinizi dile getiriyor.

 

6. Sizi eğlendirecek şeyler izleyin

Güldüğünüzde bedeninize daha çok oksijen girer, bedeniniz stres tepkisini kapatır ve sızılarınız azalır.

Elbette şehirle de çizgi film olmak zorunda değil. Gülünç bir film izleyebilir ya da gülünç ve cümbüşlü bir dostunuzu bile arayabilirsiniz. Buradaki ehemmiyetli nokta gülmektir. Gülmek bedeniniz için sanki bir mucizedir. Daha çok oksijen almanızı sağlar, bedeninizdeki stres tepkisini kapatır ve hatta sızınızı da eksiltmektedir.

 

7. Dışarı çıkın

Tabiatta süre geçirmek, stresle çaba mevzusunda en tesirli silahlardan bkocamandır. Parkta bir yürüyüşe çıkmak ya da tabiatta süre geçirmek stres hormonu olan kortisol seviyesinin düşmesine ve kendinizi iyi sezmenize takviyeci olacaktır. Yoğun olduğunuz için buna süreniz olmadığını düşünseniz bile, bu etkinlik için kendinize kesinlikle süre ayırın. 5 dakika tabiatta geçireceğiniz zamanın bile tesiri olacaktır.

 

Kaynak: mentalfloss.com