Canan Karatay'dan düz duvara tırmandıracak formül turp havuç peynir ve zeytini...
Sağlık Yazıları

Canan Karatay’dan düz duvara tırmandıracak formül turp havuç peynir ve zeytini…

Açıklamalarıyla ve beslenme programlarıyla hem destek gören hem de bazı çevrelerce eleştirilen Canan Karatay’ın son formülü yine çok konuşulacak türden. Canan Karatay son formülünü ‘Düz duvara tırmandırır’ diyerek anlattı. Formül aslında çok basit. Havuç, turp, peymir ve zeytinden oluşuyor. Karatay, “Turpu veya havucu çiğ olarak beyaz peynirle beraber yiyin, yanına da zeytin koyun; düz duvara tırmanırsınız” dedi.

Karatay şöyle devam etti:

“Turpu veya havucu çiğ olarak beyaz peynirle beraber yiyin, yanına da zeytin koyun; düz duvara tırmanırsınız. Fıstık yerseniz de fıstık gibi olursunuz” dedi. Gazlı içeceklerin zararlarına değinen Canan Karatay, “Üç yaşındaki çocuğu şeker komasından kaybettik. Bir kutu gazlı içecekte 22 paket şeker var. Lütfen bunlardan uzak durun. Gençliğinizin kıymetini bilin. Meyve sularında da aynı şekilde şeker var. İnanmayın ki onların içinde C vitamini var. Çok büyük bir kalori var. O kalori vücuda girince, siz kendinizi güçlendirilmiş zannediyorsunuz.”

ZEYTİNYAĞ YETİŞKİNLERİN ANA SÜTÜDÜR

Her defasında zeytin ve zeytinyağı tüketiminin önemine değinen Canan Karatay, “Zeytinyağı yetişkinlerin ana sütüdür. Riviera işlenmiştir, yenmemelidir. Virjin, yani doğal zeytinyağı ise kanser hücrelerini öldürür. Zeytin ağacı, tüm zor şartlara direnerek 2 bin 500 yıl yaşıyor. Hâlâ da meyve veriyor. Biz 80-100 yıl yaşıyoruz. Sık sık grip olmamak ve kulak ağrısı çekmemek için zeytinyağı yiyin” dedi.