Büyülü Değişlerle Her Yaşta Hoşluk!
Cilt Bakımı

Büyülü Değişlerle Her Yaşta Hoşluk!

Büyüyen estetik cerrahi bayanların 20 ila 50 yaş arasındaki tüm estetik endişelerinde imdadına yetişiyor. 20’li yaşlardaki gençler iltihaplı sivilcelerinden, 30’lu yaşlar sarkan göz kapaklarından, 40’larını yaşayanlar yaşlılık belirtilerinden, 50 yaş ve üzerindekilerse sarkmalardan minik estetik teşebbüslerle basitçe kurtulabiliyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, bireylerin yaşlarına göre uygulanan estetik harekâtları anlattı.

20’li Yaşlarda İltihaplı Sivilce ve Mor Halkalardan Kurtulun!

Göz etrafında mor ulusalar ve torbalara veda edin:

Gençliliğin getirdiği enerjiyle haftada birkaç gece dostlarınızla dışarı çıkıyorsunuz ama en büyük meseleniz ertesi sabah gözaltlarınızda oluşan mor ulusalar. Prof. Dr. Kışlaoğlu, yeni nesil lazer sistemlerinden bkocaman olan IPL’ nin bu bölgede oluşan pigmentasyon meselesini gevşettiğini ve dolaşımı artırdığını belirtiyor. Bu uygulama kolajen yapımını tetikleyerek nezaretindeki tenin daha gergin görünmesini sağlıyor. Kışlaoğlu nezaret torbaları için de bir damla botoks enjeksiyonu öneriyor.

İltihaplı Sivilcelerden kurtulun:

İltihaplı Sivilce izlerini gevşetmek için lazer ve peelingin birlikte uygulandığını söyleyen Kışlaoğlu, neticenin oldukça başarılı olduğunu belirtiyor. Ciltte %70 oranında düzelme görülen bu uygulamada peelingin içindeki laktik asit cildi ölü hücrelerden temizletirken iltihaplı sivilceye yol açan bakterileri öldürüyor.

İfadenizi yumuşatın:

Şayet çene hattınızın çok köşeli olduğunu düşünüyorsanız, botoks enjeksiyonu ile çok daha bayansı ve yumuşak bir görünüme sahip olabilirsiniz.

30′lu Yaşlarda Çizgiler ve Güneş Kirlerinden Kurtulun!

Pürüzsüz bir cilt için: 30′lara geldiğinizde güneş ışınları, hormonal farklılıklar veya makûs beslenme sebebiyle cilt cansızlaşır. Lazer ve peeling ile cildinize lüzumu olan tazeliği ve hoşluğu geri kazandırabilirsiniz.

Göz kapakları yer çekimine yenilmesin:

Bu yaşlarda göz kapaklarında oluşan sarkma için Blepharoplasty usulünü öneren Prof. Dr. Kışlaoğlu, bu harekâtın hem tek olarak hem de surat germe ya da kaş kaldırma gibi değişik surat işlemleriyle birlikte uygulanabileceğini belirtiyor.

Güneş kirlerinden kurtulun:

Ciltteki güneş kirlerini silmenin en tesirli yolu lazer usulü, uzman hakimiyetinde laktik veya glikolik asit kapsayan peelinglerle kombine edilebilir.

Yaşlılık belirtisi çizgilere veda edin:

Kumpaslı peelingle gözeneklerin, ince buruşuklukların ve iltihaplı sivilce izlerinin azaltılabileceğini belirten Kışlaoğlu, ince buruşukluklar için minik dozlarda yapılan botoks enjeksiyonunu öneriyor.

40’lı Yaşlarda Göz Etrafı ve Dekolte Bölgesini Yenileyin…

Bakışlarınıza gençlik katın:

İlk ihtiyarlama belirtilerinin göz etrafında başladığının altını çizen Prof. Dr. Kışlaoğlu, muhtelif usullerle daha öncekisinden daha genç bir göz etrafına kavuşmanın olası olduğunu müjdeliyor. Göz etrafında belirgin miktarda elastikiyet kaybı olanlar botoks enjeksiyonlarıyla meseleyi hafifletebilir ya da kaşlarını kaldırmak için estetik cerrahiye başvurabilir. Kaşların gençlik senelerindeki yere geri çekilmeleri, gözlerin açılması ve daha az bitkin görünmelerini sağlar.

Yanaklar ve elmacık kemiklerini şekillendirin:

”Yaşla beraber, özellikle yanak bölgesinde belirgin bir hacim kaybı yaşanır ve bu gidişat bitkin görünmenize neden olur. Meseleyi çözmek için botoks ya da yanak estetiğini seçebilirsiniz” diyen Kışlaoğlu, elmacık kemiklerinin lüzumlu büyüklük ve biçimde büyümemiş olmasının yanak üzerinde yapılacak harekâtı başarısız hale getireceğini belirtti. Elmacık kemiği üzerinde uygulanan estetik teşebbüsler bir suratın hoşluğunu aniden ve çok belirgin bir miktarda etkiliyor. Çene kemiğinde olduğu gibi elmacık kemiği için hazırlanan ve istendiği gibi biçim verilerek kullanılan elmacık kemiği takmaları da işlemi basitleştiriyor.

Mimik çizgilerine botoks:

Alın bölgenizde oluşan kalıcı çizgileri dolgu maddesi enjeksiyonları ile silebilir, dolgu maddelerinin kalıcılığını artırmak ve yeni çizgilerin oluşmasını yasaklamak için botoks yaptırabilirsiniz.

Dekolte bölgenizdeki çizgileri yok edin: Bayanlarda 30’lu yaşlardan itibaren boynun orta hattında bazı çizgilenmeler oluşur. Bu çizgilerden botoks takviyesiyle kurtulabileceğinizi belirten Kışlaoğlu, bu cins botoks ve enjeksiyon uygulamalarını genç yaşta uygulatmanın daha kalıcı neticeler verdiği mevzusunda uyarıyor.

50’li Yaşlarda Sarkmalara Karşı Temkin Alın…

Boynunuzu önemsememe etmeyin:

Yaşı en çok ele veren yerlerden bkocamanın breyin bölgesi olduğunu belirten Kışlaoğlu, buradaki tenin surata göre daha duyarlı ve ince olduğunu vurguluyor. Yaş ve geçen zamanın tesiri ile yerçekimine yenik düşen bu bölge sarkma ve gevşeklikle birleşince, özellikle de sarih elbiselerin giyildiği yaz mevsiminde estetik olmayan bir görüntü oluşturur.

Breyin estetiğinde uygulanan başlıca usulleri şöyle sıralayabiliriz:

Breyin germe:

Boyundaki fazla birikmiş yağ alınıyor ve sarkmış adale yapısı derleniyor. Ten altından germe harekâtı yapılarak fazla ten çıkarılıyor ve bu bölgenin daha gergin olması sağlanıyor.

Yağ enjeksiyonu:

Bu bölgede yan tarafa doğru uzanan çizgilere ince yağ ve kolajen enjeksiyonları yapılıyor.

Botoks:

Botoksla boyunda oluşan çizgilerin giderilmesi sağlanıyor ancak bu çeşit botoks ve enjeksiyon uygulamalarını genç yaşta uygulatmak daha kalıcı neticeler veriyor.

Gözlerinizi 20’li yaşlarınıza döndürün:

50′li yaşlarda göz etrafınızdaki duyarlı ten elastikiyetini kaybeder. Bu sualin en tesirli çözümü ise operasyonla göz etrafındaki fazla tenin ve yağın alınmasıdır.

Gerdirme harekâtı:

50′li yaşların bayanların estetik müdahalelere en çok başvurdukları yarıyıl olduğunu söyleyen Kışlaoğlu, bisturi altına uyumamakta kararlı olanlar için lazer sistemleri ile cildin elastikiyetinin artırılabileceğini belirtiyor.

Dolgun dudaklar:

Dudaklar da geçen zamanla beraber hoşluğunu ve dolgunluğunu kaybeder. Dudaklarınıza daha önceki görüntüsünü geri vermek için dolgu maddelerinden faydalanabilirsiniz.

Çeneyi askıya alın:

İple asma usulü, başta çene ve breyin olmak üzere suratın her bölgesinde kullanılabiliyor ve tesiri 1–2 yıl sürüyor. Bu basit işlem, yerel anestezi ile yarım saatte yapılıyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu